Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българин създаде дезодорант за ядене

08 декември 2014, 10:36 часа • 62958 прочитания

Дезодорантите съществуват в различни форми – спрейове, рол-он и стик. Сега български сладкар предлага нов вид във формата на вкусни сладкиши.

"Стара поговорка гласи, че истинската красота идва отвътре... Защо не от сладкиш?", казва Венцислав Пейчев, собственик на малкия български сладкарски цех "Алпи". Той твърди, че неговият Deo Perfume Candy може да неутрализира телесната миризма и да я замени със сладък аромат с трайност до шест часа в зависимост от размерите на човека и колко сладки е погълнал.

Сладките, които изглеждат като типични бонбони и се предлагат в твърда форма, като дъвки и без захар, са резултат от изследване на японски учени, които установили, че компонент в розовото масло, гераниол, не се разгражда от тялото, а се отделя през кожата. България е голям производител на розово масло.

"Гераниолът е антипод на чесъна...Той също излиза през порите, но вместо да излъчва лоша миризма, ароматизира тялото", казва Пейчев. Сладкият дезодорант, който получил бронзов медал на Изложението за иновации в Женева през 2011г. и награда за техническа иновация на изложението на хранителни стоки в Париж SIAL през октомври, се продава за 5,98 долара (4,81 евро) пакета на сайта amazon.com и вече може да бъде закупен в САЩ, Азия и много европейски страни. Макар че концепцията не е нова, продуктът на Пейчев е единственият на пазара в момента, след като японският производител спрял да продава дъвката "Отоко Каору", която се основава на същата идея.

Всеки бонбон на Пейчев съдържа три милиграма богато на гераниол розово или лавандулова масло, предпочитано от мъжете. "Това количество е достатъчно ароматът да издържи до шест часа в зависимост от телесната маса на потребителя, като средното е 65 килограма. По-пълните хора трябва да ядат повече бонбони – два, три, четири", казва Димитър Хаджикинов, преподавател в Пловдивския университет по хранителни технологии, който помогнал за създаването на сладкиша.

Ефектът е по-бърз с меките бонбони и тези без захар, тъй като те се разтварят по-лесно в устата. И тъй като всички съставки са естествени, няма нужда да се чувствате зле, че ядете малко повече от необходимото, казва Хаджикинов. Дали бонбоните, които струват два лева (1 евро) за пакет с 20 бонбона на българския пазар, ще намерят много почитатели предстои да видим.

Химикът Джордж Прети от центъра "Монел" във Филаделфия, казва пред Франс прес, че е трудно да се прецени дали подобни продукти са ефективни, тъй като техните производители "рядко дават аналитични или клинични данни, за да подкрепят твърденията си за ефект на дезодорант". Нито един предишен ядлив или дъвчащ се дезодорант не е постигнал успех в налагането на пазара, допълва той.

Това обаче не спира Пейчев, защото за него функционалните храни са не само бизнес, но и страст. 55-годишният енергичен бивш инженер разработил преди време енергиен сладкиш с кофеин и гуарана, охлаждащ сладкиш с витамини и калций и сладкиш за отслабване с разтворимите диетични фибри инулин.

В неговата компания "Алпи" в южния град Асеновград в момента работят около 40 работници и миналата година тя е произвела 500 тона сладки с оборот от два милиона евро. Поне финансово мирисът е сладък.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес