Бачковският манастир ще възобнови дейността на детския лагер край село Бачково, за да може там да се провеждат занимания по религия. Това каза за Радио „Фокус“ – Пловдив архимандрит Симон, игумен на Бачковската обител. По думите му, за да може лагерът да се използва, той трябва да се ремонтира, поне частично, за да може целогодишно деца, които изучават религия, да идват и да лагеруват напълно безплатно за сметка на Бачковския манастир.
Още: SOS Детски селища България направи невъзможното, за да събере двама братя
Още: Радостна вест: Увеличил се е броят на щъркелите у нас в сравнение с преди 10 години (СНИМКИ)
„Лагерът не е функционирал от 1995 година, когато са регистрирани последните смени. Поради тази причина сега го ползваме като скаутски лагер, защото не иска специални приготовления от наша страна. В момента лагеруват на палатки 70 души, като в началото на август се очаква втора група скаути – около 60 души. Имаме уговорка и разбирателство с организаторите на този лагер, че евентуално догодина той ще започне още от 1 юни и ще продължи до 1 септември“, каза още отец Симон.
Игуменът посочи, че идеята на монашеското братство е лагерът да изпълнява чисто църковни функции и заниманията да не се провеждат в манастира, защото става въпрос за малки деца. „Те са деца и имат енергия, искат свобода. Целта ни е в детския лагер да се провеждат часовете по вероучение през деня, но и децата да могат да играят, а не да бъдат ограничавани. Тук ще почиват деца, които желаят да изучават религия или вече са в неделни училища, каквито функционират почти във всички епархии в страната“, коментира архимандрит Симон. Той посочи, че частичните ремонти по сградите на лагера и осигуряването на подходящи условия трябва да се извършат в месеците от септември до ноември, докато позволява времето.
„Ако не успеем, имаме идея за поставянето на дървени бунгала, за да може през следващата година децата вече да могат да използват базата по предназначение и заниманията да протичат в нормални условия. Все пак лагерът попада в защитена горска територия и всичко, което се прави трябва да бъде съобразено с изискванията на Министерството на околната среда и водите. Пък и ремонт на помещенията може да се извърши едва след като Министерският съвет прехвърли собствеността на сградите към манастира“, обясни отец Симон. По думите му преди 12 години с решение на правителството сградите и земята на пионерския лагер са включени в активите на държавното дружество „Ученически отдих и спорт“ при неговото учредяване и базата е преименувана на „Бачково“.
Още: За седма поредна година доброволци почистват Южното Черноморие
Още: Младежи събраха над 5 тона храна за самотни възрастни хора в Северозапада (СНИМКИ)
„Въпреки това до днес тя не е използвана по предназначение и се руши. Имаше спор с Община Асеновград за собствеността, но той приключи в наша полза, без право на обжалване. Решението на ВКС е окончателно“, добави игуменът на Бачковския манастир.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Купена със средства от капачки: Варна с втора детска линейка