Стайните растения добавят уют и специална домашна атмосфера. Поради тази причина много жени бързат да украсят домовете си с тях. Но понякога растенията започват да изсъхват. Най-обикновените кибритени клечки, които има във всяка кухня, могат да ги спасят. Говори се, че този прост лайфхак уж е спасил повече от сто стайни цветя. Този метод отдавна се използва от опитни градинари. Ето защо трябва да забодете кибрит в саксии с болни растения и как работи.
Защо да забодете кибрит в саксиите с растения?
Народният начин помага да се съживят цветя, които дори специалните градински продукти не могат да спасят. Всичко е въпрос на химическия състав на "главата" на кибритената клечка. Състои се от сяра. Този елемент, от една страна, убива паразити (вредители, патогенни микроорганизми), а от друга страна, поддържа жизнената дейност на цветята.
Сярата е основен елемент за нормалното развитие на растенията. Ето защо кибритените клечки се считат за ефективен тор. Такъв интегриран подход спестява линеещите растения.
Tри основни правила за грижа за стайните растения през студения сезон
Как кибритът помага за спасяването на цветята от вредители?
Понякога растенията започват да изсъхват без видима причина. Няма признаци на гъбични заболявания, не изглежда да имат липса на хранителни вещества. Така че става въпрос за малки вредители. Например, могат да се появят мушици или паразитите, които живеят в почвата, да станат по-активни. Те унищожават цветните луковици, увреждат корените.
Алгоритъмът за премахване на паразити е както следва:
- вземете 10 кибритени клечки и ги забийте с „главите“ в почвата, като отстъпите около 5 см от ръба;
- след няколко дни проверете дали сярата е останала върху „клечките“;
- ако "главата" в почвата е изчезнала, поставете отново 10 нови клечки.
Може да се наложи да повторите тази процедура няколко пъти. Това трябва да се направи, докато сярата спре да изчезва върху „клечките“. При правилна грижа растението ще "оживее" в най-кратки срокове.
Лесни за отглеждане цветя, които буквално нямат нужда от вашите грижи
Как да премахнете мушици?
Малките вредители най-често се появяват по време на бурния цъфтеж на стайни растения. За кратко време мушиците ги карат да изсъхнат. Следователно имате около седмица, за да спасите любимото си цвете.
Първо, растението трябва да се полива, но не прекалено интензивно. Излишната влага ще причини гниене на корените, което е също толкова вредно, колкото и мушиците.
След навлажняване вземете дузина кибритени клечки и ги забодете в саксията с "главата" надолу. След два дни ги извадете и проверете дали е останала сяра. Тя унищожава мушиците и техните ларви, така че ще изчезне, ако тези вредители са проблемът. Ако сярата е изчезнала, повторете процедурата. Така продължете до пълното унищожаване на мушиците.