Засаждане на ягоди трябва да се планира веднага щом земята може да бъде обработена през пролетта. Ягодовите растения произвеждат бегачи, които ще се вкоренят и ще прераснат в нови ягодови растения. Затова създавайте нови растения всяка година. Купете устойчиви на болести растения от реномиран разсадник.
Още: Топ 10 на най-добри растения за апартамент
Още: Хитър трик за лесно размножаване на мирна лилия
Избор и подготовка на място за засаждане
Ягодовите растения имат нужда от пълно слънце - 6-10 часа на ден пряка слънчева светлина, така че изберете място за засаждане спрямо това важно условие.
Ягодите са толерантни към различни видове почви, въпреки че предпочитат глинеста почва, която се дренира добре. Ако имате възможност обработете почвата няколко месеца преди засаждане с отлежал оборски тор или компос.
Още: Бамбукова палма: Пълно ръководство за грижа и отглеждане
Още: Как да размножите дървото на парите с резници
Сортове ягоди: Кой сорт да изберете за вашата градина?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как правилно да се грижите за вашето алое вера
Още: Градинарски трик с големи ползи: По-малко плевели, повече влага
При глинеста почва смесете 10 см компост и изгребете глинестата почва в повдигнати могили, за да подобрите допълнително дренажа. При песачлива почва - култивирайте леко, за да отстраните плевелите, и смесете 2 см богат компост или угнил оборски тор. pH на почвата трябва да бъде между 5,5 и 7.
Практикувайте сеитбообращение за най-голям успех. Направете повдигнати лехи и добре дренирайте мястото за добра реколта.
Засяване на малини: Кога и как?
Още: Превърнете оголената морава в зелена приказка
Още: Дълбочина, разстояние, поливане: Златни правила за засаждане на зеленчуци в оранжерия
Как да засадите ягоди?
Поставете растенията на разстояние 45 см едно от друго, за да оставите място за пътеки и оставете 1,2 м между редовете. Разсадът ще изпрати бегачи, които от своя страна ще изпратят свои собствени бегачи. Затова ви трябва повече пространство.
Направете дупки за засаждане достатъчно дълбоки и широки, за да поберат цялата коренова система, без да я огъват, но не засаждайте твърде дълбоко.
Много е важно да НЕ заравяте короната (централната растяща пъпка) на растението или може да изгние. Листата, цветовете и плодовете трябва да бъдат изложени на светлина и чист въздух.
За да се утаят корените им в почвата, поливайте добре растенията по време на засаждането.