Краставиците са от тези растения, които сериозно се повлияват от растенията, които растат наблизо около тях. Правилно избраният „съсед“ ще увеличи шансовете за получаване на богата реколта от краставици. Препоръчително е близо до популярна зеленчукова култура да има растение, което може да отблъсне вредителите. Листните въшки, къртиците и други опасни насекоми вече няма да представляват опасност за краставиците, ако наблизо расте чесън. Има едно важно правило, неспазването на което може да доведе до сериозно намаляване на добива.
Как да засадите чесън до краставици
Тези култури не трябва да се засаждат твърде близо. Ако нарушите тази препоръка, растежът на краставиците може сериозно да се забави. За да не навреди чесъна на храстите на краставиците и да им носите само полза, не засаждайте тези две градински култури в една леха.
Следващата година ще берете краставици в кофи, ако използвате този тор с мая
Но ако краставиците и чесънът растат едни до други, но в различни лехи, тогава нищо лошо няма да се случи. Напротив, шансовете краставиците да дадат огромно количество плодове ще се увеличат. Факт е, че чесънът ще осигури на растението защита от опасни насекоми. На първо място - от листни въшки и къртици щурци.
Грижа за краставиците
По време на активен растеж и в периода на образуване на плодове, тоест през цялото лято, краставиците се нуждаят от редовно поливане, което се обяснява със структурните особености на кореновата система. Краставицата се състои от 95% вода, така че липсата на влага значително ще влоши качеството на разсада и вкуса на краставиците, те ще станат горчиви и този дефицит не може да бъде премахнат. Липсата на вода се изразява в потъмняване и чупливост на листата, поставяйки културата в състояние на стрес.
Какво може и какво не може да се засажда след краставиците?
Първото поливане на разсада се извършва, когато почвата е частично суха, така че бъдещите разсад да развият силно стъбло и силна коренова система. За младите растения е достатъчна кофа с вода на 1 кв.м, а за възрастните изсипете по една кофа вода под всеки храст, без да попада върху листата и да разяжда корените.
Поливането се организира вечер или рано сутрин, когато слънцето не е активно. Температурата на водата не трябва да бъде по-ниска от +10 - +12 o C, в противен случай краставиците спират да растат и върху храстите се образува сиво гниене. При краставиците не се допуска поливане от маркуч. По-добре е да използвате добре утаена вода.
Независимо от сорта, препоръчително е да поливате растенията най-малко веднъж на 6 дни преди цъфтежа и на всеки 3-4 дни през периода на плододаване. Ако времето е горещо, тогава по-често, почти всеки ден. Основният сигнал е сухата почва.
Често градинарите прибягват до мулчиране на насаждения с краставици, като използват окосена трева или изгнило сено. Това предотвратява изсушаването на почвата и предпазва от растежа на плевелите. Ако почвата е образувала кора поради често поливане, правилно е да направите пробиви в почвата на дълбочина 15 см.
Грижата за краставиците на открито зависи от дъжда, тъй като излишната влага води до гниене на корените. Ако лятото е дъждовно, тогава до лехите се правят дренажни жлебове за оттичане на вода. Прекомерната влага намалява количеството кислород в почвата, върховете стават бледозелени и зелените листа не се образуват. Оптималната влажност за всеки сорт е 80%.
Идеални за разсад: Най-добрите сортове краставици без горчивина
Като се има предвид деликатната коренова система на краставиците, характерна за всички сортове, плевенето и разкопаването на тази култура трябва да се извършва много внимателно. Препоръчва се процедурата да се извършва след всяко поливане или силен дъжд.
През първите три седмици младият разсад се разкопава постоянно на дълбочина 4 см, а след това поне веднъж седмично. През сезона се извършват средно 5-6 торения за оранжерийни растения и най-малко 3 за сортове, отглеждани в градината.
Накиснете семената на краставиците в това за здрав и силен разсад