Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За най-начинаещите градинари: Как да отгледаме много картофи!

27 март 2023, 13:42 часа

Събирането на големи количества картофи от едно място в продължение на три до четири години е възможно, но изисква много работа. Ако не се страхувате да се отклонявате от нормата и сте готови да експериментирате, този метод ще ви хареса.

Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък

Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях

Колебаете ли се да промените обичайния си метод на засаждане, за да получите няколко килограма картофи? Този метод на отглеждане може да даде 6-7 кг на квадратен метър през първата година, а след няколко години, когато се усвои напълно, добивите могат да достигнат 9-10 кг на квадратен метър!

Как да си отгледаме много и чудно вкусни картофи сами с тези 8 градинарски тайни

Есенна подготовка на мястото за засаждане на картофи

Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън

Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?

Един от основните съвети (и трудности) на този метод за отглеждане на картофи е есенното маркиране и подготовка на парцела. През първата година ще ви е необходима рулетка, но след няколко сезона можете да направите всичко наведнъж.

Започнете с изкопаването на бразда от север на юг, на около 40 см от края. Тя трябва да е дълбока около 45 cm и широка 30 cm. Цялата почва, изкопана от браздата, се поставя успоредно на нея, като се образува малка купчинка. Изкопайте още една на разстояние 60 cm от края на браздата и повторете процеса до края на полето.

Направеният изкоп трябва да се запълни с няколко материала едновременно. Първо поставете на дъното растителни остатъци и кухненски отпадъци. Раздробете големите, но не ги мачкайте. Не слагайте в браздата клонки от картофи и домати - те могат да доведат до заболявания. След растителните остатъци поставете падналите листа (за предпочитане орехови или брезови листа, но листата от плодни дървета също са приемливи). Поливайте умерено и изчакайте канавката да се напълни до половината. След това добавете кофа (5-6 kg) хумус на всеки 5-6 m. Смесете хумуса с почва от съседна могила и го разстелете на слой от 4-5 cm. На всеки 30-35 см от браздата поръсете 1 с.л. дървесна пепел върху почвата и отново покрийте.

Подготовка на картофите за засаждане

Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия

Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете

За да получите максимален добив от картофите, трябва да сте много внимателни при избора на картофи и тяхната подготовка. За този метод са подходящи високодобивни, ранозреещи или къснозреещи сортове картофи. Също така е препоръчително да изберете сортове картофи, които са устойчиви на струпясване. Подгответе картофите за засаждане предварително. Те трябва да покълнат 30-45 дни преди засаждането на светло в хладно помещение при температура 12-15°C. След като това е направено, засадете картофите и ги покрийте със слой почва с дебелина 10-12 см. Най-добре е да се работи с лека мотика или гребло, за да не се повреди структурата на парцела. Ако работата е извършена правилно, могилата ще бъде почти плоска.

Погребване на картофите

Картофите трябва да се заравят два пъти по време на вегетацията. Това трябва да се направи през юни-юли (без периода на цъфтеж), в идеалния случай след дъжд. След като всички могили и бразди бъдат завършени, могилите и траншеите трябва да се преместят. Не бива да се забравят и традиционните грижи за картофените растения. Отстранявайте своевременно плевелите и събирайте цветните картофени бръмбари или третирайте с някакъв инсектицид.

Кога и как да засадите картофите за голяма реколта?

Прибиране на реколтата през есента

Прибирайте картофите през първата половина на септември, като изберете сух ден. За да се избегне разкъсването на могилите и да се сведат до минимум механичните повреди по картофите, цялата работа трябва да се извършва с вила. След като приключите с прибирането на реколтата, започнете подготовката за засаждане на картофите за следващата година. За тази цел повторете прекопаването и оформянето на хълмовете, като изместите мястото на миналогодишната бразда с 30 cm. Това означава, че догодина ще трябва да се отдръпнете на 70 cm от ръба (40 cm от миналата година + 30 cm от първоначалната траншея). Целта е да се избегне засаждането на растения на едно и също място.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ния Петрова
Ния Петрова Отговорен редактор
Новините днес