Списъкът с растения, които могат да бъдат засадени през есента, е много малък. Въпреки това в края септември все още можете да засадите някои зеленчуци и билки, за да получите нова реколта много скоро.
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Какво може да засадите в края на септември?
Сред градинските култури ранозреещите сортове репички са отлични за сеитба през септември, чиято реколта може да бъде получена в рамките на 20-22 дни след сеитбата. Метеорологичните условия и късите дни през септември са по-подходящи за отглеждане на репички, отколкото през юни или юли.
Продължителността на светлия ден през този период е около 10-12 часа. При такова осветление репичките не могат да преминат към фазата на образуване на дръжки и да образуват голяма коренова култура, която расте непрекъснато.Преждевременното загиване на репичките може да бъде причинено и от високи температури и липса на влага. През септември температурата на въздуха се понижава и се появяват повече валежи.
От втората половина на септември до началото на октомври е най-оптималното време за засаждане на зимен чесън. За засаждане са подходящи само скилидки от здрави луковици.
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Какво да сложите в дупката при засаждане на зимен чесън - тайната на опитните градинари
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Главите, засегнати от болести и вредители, не са подходящи за засаждане. Големите външни скилидки дават по-висок добив от малките вътрешни скилидки.
Предзимната сеитба на моркови, репички, цвекло, копър, зелена салата и други култури се извършва в късна есен. Но можете да започнете да подготвяте лехите още през септември. По това време се прилагат органични торове по време на копаене, както и минерални торове - фосфор и калий.
Освободените площи в градината могат да се засят със зелено торене. Те предотвратяват "отмиването" на хранителни вещества от почвата, инхибират растежа и размножаването на плевелите, обогатяват почвата с хранителни вещества и подобряват нейната структура.
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна
Като зелено торене обикновено се засяват детелина, боб, фасул, грах, както и ръж, пшеница, ечемик, бял синап, рапица и други култури.
От края на август до края на септември се засаждат градински ягоди. На едно място ягодите могат да дават добра реколта в продължение на 5-6 години. След плододаването градинските ягоди развиват реснички или пипала, върху които се образуват розетки.
При контакт с почвата розетките се вкореняват, образувайки самостоятелни растения. А вкоренените растения служат като нов посадъчен материал. Най-силните и развити растения обикновено се получават от розетки, вкоренени до майчиния храст.
Засаждане на ягоди през есента - заслужава ли си