Ако имате няколко излишни килограма орехи, не изпадайте в паника и не ги изхвърляйте. Това е така, защото черупките са биоразградими. Опитните собственици на къщи знаят, че натрошените черупки могат да се използват за мулчиране на почвата под дърветата и цветните лехи.
Лекар: НЕ изхвърляйте тази част от орехите, тя е лек за 5 заболявания
Освен това черупките могат да се поставят в компост или да се изгорят, а пепелта да се използва като тор. Счупените орехови черупки могат да се поставят на дъното на оранжерията заедно с клоните. Продуктите на природата трябва да са здрави, за да не изгният в контейнера. Ако нямате собствена градина, това не е проблем. Стайните растения също се нуждаят от ядки. Можете да започнете, като ги използвате за дренаж на почвата за саксии. Предварително смачкайте черупките и след това ги посипете с пръст.
Винаги слагам едната половина от черупките така, че отворът да е надолу към земята. Тази "броня" ми позволява да намаля поливането. Тъй като черупката е затворена, изпарението на водата се забавя. Топлината и влагата остават под черупката. Освен това ореховата черупка предпазва почвата от бялата вар. Почвата става по-здрава и по-благоприятна за растенията. Всичко това се дължи на високото съдържание на йод в ореховите черупки. Черупката предпазва почвата не само от вар, но и от гъбички и зелени буболечки. Паразитите също по-рядко проникват в почвата, а миризмата на йод също е възпиращ фактор. И което е важно, саксиите, украсени с черупките, изглеждат привлекателно.
Най-лесният и ефективен лек с орехи за железен имунитет и пречистване на тялото
Практиката да се използват ядки при отглеждането на стайни растения започва преди няколко години. Черупките от ядки автоматично се изхвърлят в отделна кутия, а не в кофата за боклук. Между другото, както орехите, така и черупките на други ядки са подходящи за тази цел. Ядките от макадамия например също миришат добре.