Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Този забравен метод за поливане на краставици увеличава реколтата 3 пъти

13 февруари 2025, 21:55 часа

Правилно поливане на краставиците е тайната на супер реколтата. В случая трябва да поливате растенията със студена вода (+10 - +12 градуса) задължително след залез слънце. Студът причинява стрес, принуждавайки корените да търсят по-активно хранене и укрепване на тяхната структура. Проучване от 1987 г., публикувано в списанието Vegetable Growing, доказва, че такова напояване увеличава добивите с 200-250% за сортове със силна коренова система, като Конкурент.

Тайната на богатата реколта от краставици - правилното поливане

Но този метод има някои подробности. Той работи само при дневни температури над +25 градуса и влажност на почвата най-малко 60%. Ако през нощта е по-студено от +15 градуса, корените могат да се преохладят и да изгният.

Как да се отървете от листните въшки по краставиците

Известният руски агроном Генадий Морозов препоръчва комбинирането на метода с торене с пепел: „Студената вода + инфузия на пепел е експлозивен тандем за растеж. Пепелта неутрализира стреса от температурните промени и добавя калий, който е критичен за образуването на плодове."

Научна обосновка

Студената вода стимулира производството на абсцизова киселина, хормон, който „събужда“ спящите корени. Професор в катедрата по физиология на растенията на Руския държавен аграрен университет на име Тимирязева Олга Семенова обяснява: „Корените започват активно да абсорбират микроелементи, особено силиций и бор, които са отговорни за плътността на плодовете и устойчивостта на болести.“

Такъв стрес обаче е полезен само за възрастни растения (тези с 3-4 истински листа). Младият разсад може да умре дори от краткотрайна хипотермия.

Най-добрият сорт краставици - дава богата реколта, без усилия

 

Някога предците ни са поливали краставици с вода от кладенци дори в жегата, получавайки рекордни реколти. Съвременните изследвания обясняват това явление с активирането на синтеза на цитокинини, хормони, отговорни за образуването на яйчниците. 

Практически препоръки

Контрол на температурата. Използвайте термометър за вода – идеалният диапазон е +10-12 градуса. Ако водата е твърде студена (+5 градуса или с по-ниска температура), добавете 1-2 литра топла вода.

Време за поливане. Само след залез слънце, за ​​да се избегне изпаряване и внезапно охлаждане на почвата.

Честота. Не повече от 2 пъти седмично в периода на активно плододаване.

Ако вашият регион е известен с хладните нощи, опитайте "мека" версия на метода: поливане с вода при +15 градуса с добавяне на 3 капки йод на 10 литра. Това ще даде подобен стрес ефект, но е по-безопасно за корените. Избягвайте този метод на глинести почви - студената вода ще доведе до задържане на вода и гниене.

Краставиците ще растат по-добре, ако засадите това до тях

През 2021 г. университетът Вагенинген (Холандия) потвърди, че краткотрайното охлаждане на корените на краставицата повишава съдържанието на захар в плодовете с 15%. Но учените предупреждават, че методът изисква прецизен контрол на влажността и температурата. За парникови условия те разработиха аналог – „студени инжекции“: подаване на охладена вода директно към корените чрез капково напояване.

Други правила в грижата за краставиците

Краставичните растения изискват опора. Това може да бъде мрежа, канап и др. След като краставиците се вкоренят (това може да се определи по появилите се нови листа), можете да ги завържете и да ги насочите в правилната посока. След това е необходимо да премахнете всички издънки. И те трябва да бъдат премахнати над всеки лист. Ако останат, те ще изискват твърде много хранителни вещества от все още малкото растение.

Какво да засадите след краставиците: 7 култури, които дават отлична реколта 

Докато растенията са малки (до 40-50 см височина), можете да оставите една краставица във всеки яйчник или дори по-малко, 2-3 краставици на всеки храст. Не претоварвайте растението в самото начало.

Тъй като сами оформяме опората за краставиците, можем да премахнем всички излишни жилки, сочещи в различни посоки. В противен случай, с течение на времето, пипалата се преплитат, преплитат всичко наоколо, което е много благоприятно за разпространението на болести.

Тази грижа е първата стъпка към получаване на отлична реколта. Когато растенията достигнат височина 70-80 см, те задължително ще трябва да бъдат подхранени и оформени.

Коя е най-добрата почва за разсада на краставици?

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес