Суперфосфатът е най-известният фосфорсъдържащ тор, който най-често се получава от фосфатни скали, третирани със сярна киселина. Ролята на фосфора в градинарството не е за подценяване. При недостига му, листата и стъблата на растенията придобиват синкави, пурпурни или лилави нюанси, както и некротични петна. След това, в резултат на лошо развитие на кореновата система, растението спира да расте, а листата му се деформират и падат.
Въпреки огромната популярност на тора, много градинари не са запознати с всички правила за неговото използване. Често те допускат груби грешки. Загубата на реколтата и разрушаването на почвения състав не е най-лошото в случая. Най-негативната последица се изразява в появата на здравословни проблеми за използващия тор. Градинар, който използва суперфосфат, трябва да използва защитна екипировка, в противен случай могат да възникнат сериозни последици. Специални очила, маска и гумени ръкавици са задължителни в случая.
Всички изхвърляме това, но то е най-добрият тор за почвата
Правилно използване на суперфосфат
Суперфосфатът като тор е подходящ за много култури, включително овощни дървета, ягодоплодни храсти, зеленчуци, различни цветя и дори тревни площи. Растенията могат да бъдат увредени както от излишък, така и от липса на суперфосфат.
Половин килограм продукт е достатъчен за 100 м2 (или приблизително 250 грама, ако се използва двоен суперфосфат). Във всяка дупка трябва да се постави максимум половин чаена лъжичка тор при засаждане на растенията.
При подготовката на терена за засаждане обикновеният суперфосфат се прилага през пролетта или есента по време на разкопаване на почвата като средно се консумират около 40-50 гр тор на 1 кв.м. Добавя се двоен суперфосфат - разходна норма 20-30 гр на 1 кв.м.
Повърхностно приложение е друга често среща грешка при употребата на този тор. Някои градинари просто поръсват почвата с нео и считат, че това е достатъчно. Но ефектът от използването на суперфосфат може да се разгърне в пълния си потенциал само ако продуктът е на дълбочина най-малко 0,1 m.
Суперфосфатът също става неефективен, ако pH на почвата е значително под 7.
Доста често се използва обикновен суперфосфат за обогатяване на компост с полезни вещества (100 гр тор на 100 кг растителна маса).
Как е правилно да се приготвя тор с мая