Промишлените продукти, предназначени да стимулират растежа на разсада, са изключително ефективни. Но има някои прости и достъпни средства, които всеки има под ръка - те също ще помогнат на всяко растение да се вкорени. Ето какво може да се използва като стимулатор на растежа, ако нямате специален препарат под ръка.
Най-добрите бабини рецепти за стимулиране растежа на разсада
Първо, медът е чудесен вариант. Този деликатес съдържа естествени антисептици: достатъчни са само 2 чаени лъжички на 1 литър топла вода. Полученият разтвор се използва за поливане на разсада.
Как да подготвите разсада за засаждане в градината - НЕ забравяйте тези правила
На второ място, образуването на корени се подпомага от алоето, което има антибактериални свойства, които предотвратяват гниенето.
Необходимо е да се смели една супена лъжица листа от растението до пастообразно състояние, да се разреди с чаша вода и да се остави в тази форма за една седмица на тъмно място. След изтичане на срока течността се разрежда с 5 литра вода и се поливат растенията.
Трето, дрождите, които съдържат вещества, които стимулират растежа на надземната част на растението, също ще помогнат за образуването на корени.
Засаждане на разсад през януари: Кога и какво може да засадите
За да приготвите разтвора, ще ви трябват 50-60 грама хлебна мая, която трябва да се разреди с 500 милилитра топла вода. Резниците, които трябва да покълнат, се оставят в получения разтвор за два дни. Полученият разтвор може да се разреди в 3 л вода и да се използва директно за поливане на разсада.
Стимулиране растежа на разсада - други средства
Светлина. Развитието на кореновата система трябва да се стимулира от самото начало. И първото нещо, което засяга растежа на корените, е, колкото и да е странно, ярката светлина. Корените растат в посока, обратна на стъблото. И колкото по-интензивна е светлината, толкова по-добре се развива не само надземната част на разсада, но и подземната част - корените.
5 растения, които трябва да засадите като разсад през януари
Вода. В природата всичко е измислено така че да се получат най-добри резултати с най-малко усилия. Ясно е, че ако винаги има достатъчно влага в горния слой на почвата, няма смисъл корените да се движат по-дълбоко. Чрез намаляване на поливането стимулираме развитието на кореновата система. Долните слоеве на почвата изсъхват много по-бавно, а когато горният слой изсъхне, корените ще се придвижат по-нататък, следвайки влагата.
Когато корените на разсада вече са се развили достатъчно, можете да преминете към долно поливане, наливайки вода в тавите, така че почвата да се навлажни през дренажните отвори. Това ще послужи като допълнителна стимулация за движението на кореновата система в долната част на чашата за разсад.
Как правилно да отглеждаме разсад?
Въздух. Въздухът е много важен за развитието на корените, така че дори почвата на малкия разсад трябва да се разрохква между поливанията, за да се осигури въздушен поток към корените. Въглеродният диоксид, който се отделя от почвените бактерии по време на тяхната жизнена дейност, също стимулира развитието на корените, което означава, че трябва да се внимава за въвеждане на бактериални препарати в почвата за разсад.
Фитохормони. Има много различни стимуланти за образуване на корени, които могат да се използват при отглеждане на разсад. В началния етап на развитие на разсад се използва кореново подхранване с хуминови препарати. Когато разсадът стане малко по-силен, той се наторява с фосфорно-калиеви торове, които специално влияят върху растежа на кореновата система.
Когато добавяте фосфор, не забравяйте, че в обичайната си форма той се усвоява слабо от растенията. Фосфатмобилизиращите бактерии го превръщат във форми, достъпни за растенията. Добавете „живи“ бактериологични препарати към почвата, за да я наситете с полезна микрофлора.
Опитните градинари, когато подготвят почвата за отглеждане на разсад, вземат предвид още една характеристика на кореновата система на растенията. Веднага щом коренът срещне някакво препятствие, било то голяма песъчинка, малко камъче и т.н., той трябва да потърси решение. И колкото повече препятствия срещне по пътя си, толкова по-разклонена ще бъде кореновата система на разсада. За да създадат такива благоприятни условия, градинарите добавят едър речен пясък, агроперлит или вермикулит към почвената смес.
Кога и как да засадите разсад от домати за богата реколта през лятото