Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сортовете домати, които опитните градинари никога НЕ засаждат

12 февруари 2025, 13:46 часа

Не всички сортове домати се характеризират с висока производителност и добър вкус. Освен това някои видове са изключително слаби по отношение на устойчивост на болести. Някои изискват специфични грижи и са много капризни по отношение на почвата, торовете и климатичните условия. Опитните градинари знаят много добре кои са най-лошите сортове домати и никога не ги засаждат. Ако не искате да бъдете разочаровани, тогава трябва да знаете какво да избягвате.

Най-лошите сортове домати

Един от най-неуспешните сортове се нарича "Санка". Факт е, че узрява рано и дава добра реколта, но плодовете са меки и изобщо не стават за салата.

Експерт: Това е най-лесният начин за засаждане на разсад на домати и пипер

"Бананови крака" ще ви зарадват с изобилието от плодове, но ще ви разочароват с вкуса си.

Недостатъкът на сорта "Жабата принцеса" е, че е изключително трудно да се определи точно момента на узряване на плодовете. В допълнение, последните бързо се развалят. Нестандартните по форма домати от сорта Аурия се отличават с куха вътрешност и посредствен вкус.

Тънкости при засаждае на домати

Добивът на домати и полученият резултат до голяма степен зависят от правилно избрания сорт или хибрид.  Когато избирате семенен материал, трябва да се съсредоточите върху характеристиките на вашата климатична зона, почвата, условията на отглеждане, времето на узряване, желания добив на плодове, вкусовите качества и много други.

Засаждане на домати: Какво НЕ трябва да се слага в дупката

 

За да берете вкусни и свежи домати за дълго време, трябва да изберете домати с различни периоди на зреене. В този случай трябва да се вземе предвид следното. Първите, които започват да дават плодове, са много ранните сортове домати. Периодът им на зреене е 60-75 дни. Събраните плодове са  подходящи за прясна консумация и за приготвяне на салати. След това идва времето за плододаване на ранните сортове домати. Периодът им на зреене е 70-90 дни. Успешно се използват и пресни и за приготвяне на салати. Стават и за консервиране.

Най-популярните и търсени сортове домати са средните сезони. Узряването им започва след 90-110 дни. Сортовете от тази група домати се отличават с отлични вкусови качества. Плодовете са сочни и месести, големи по размер. Добивът е висок. Среднозрелите плодове са подходящи за консервиране и прясна консумация.

Тези сортове домати са най-месести и сладки

Периодът на плододаване на късните сортове домати започва след 110-120 дни. Тези домати обикновено се използват за съхранение. Плодовете на някои късни сортове домати се съхраняват от 4 до 5 месеца при подходящи условия на съхранение.

Има много начини за подготовка на доматени семена за засаждане, от дезинфекция и накисване до покълване и каляване. Тези методи за подготовка на семена са трудоемки и не гарантират получените резултати.

Вторият, много важен аспект на успешното отглеждане на домати е силният разсад, подходящ за разсаждане в оранжерия или парник. Изисквания към почвата за отглеждане на разсад от домати: тя трябва да бъде много питателна, рохкава - да позволява на водата и въздуха да преминават добре към корените, в идеалния случай с ниво на pH 5,5-6,0. Често се използва следният състав на почвената смес: хумус и черна почва в съотношение 2:1.

С тази стара рецепта за тор доматите ще станат месести и сладки

Препоръчително е да сеете семена за разсад от първите дни на февруари до края на март. Раннозреещите сортове се засяват в края на март, средните сортове се засяват през март, а къснозреещите сортове се засяват през февруари.

За отглеждане на домати използвайте торф или хумусна почва. По време на копаене трябва да се добавят торове, така че за 1 квадратен метър площ се използват 3 супени лъжици двойно гранулиран суперфосфат, 1 супена лъжица калиев сулфат и калиев магнезиев сулфат, по 1 ч.л. карбамид или натриев нитрат и 1,5 с.л. дървесна пепел.

Ранно узрелите нискорастящи домати с 2-3 издънки трябва да се засаждат в шахматен ред, като разстоянието между храстите е от 35 до 40 cm, а ширината между редовете е от 50 до 55 cm. Стандартните и детерминантни видове трябва да се засаждат, като се оставя разстояние от 20 см между храстите, а ширината между редовете трябва да бъде от 45 до 50 см. Благодарение на тази схема на засаждане се побират около 10 храста на квадратен метър.

Защо разсадът на доматите расте висок и слаб?

 

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес