Една от основните градински култури са картофите. Но не всеки градинар се заема с отглеждането им, тъй като са необходими много грижи за този зеленчук и невинаги се прибира достойна реколта. Освен това тази култура изтощава изключително много почвата и след нейното прибиране е необходимо тя да се подхрани.
Още: Идеални за разсад: Най-добрите сортове краставици без горчивина
Още: Всеки опитен градинар поръсва почвата в градината с това преди началото на февруари
Засаждането на култури за зелен тор помага за възстановяване на почвата след отглеждането на този зеленчук. Идеално за целта е засаждането на ръж.
Зелен тор след прибиране на картофите
Препоръчва се и съвместно засаждане на ръж и зимен фий.
Ако не планирате да засадите бобови или кръстоцветни растения в картофените лехи, можете да засадите лупина или синапено семе като зелен тор.
Още: Цветето, което трябва да расте във всеки дом - то привличат късмет и богатство
Още: 11 зимни цветя, които ще превърнат градината ви в рай дори в най-студените дни
Прибиране на картофите - кога и как се прави, за да издържат цяла зима
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 7 мита за разсада, на които всеки градинар трябва да спре да вярва
Още: Тези 11 стайни растения ще цъфтят обилно, ако ги наторите с утайката от сутрешното си кафе
Важно уточнение: засяването на зелен тор не отменя прилагането на калиеви торове през есента. Можете да използвате дървесна пепел, калиев сулфат, калиев хлорид.
Този зеленчук предпочитат песъчливи и глинести почви. Структурата на почвата трябва да е рохкава. Само на такива почви може да се получи добра реколт. От есента почвата, предназначена за засаждане на този зеленчук, трябва да се разкпае. Освен това е необходимо да се подхрани с 10 кг оборски тор или компост и 1 литър пепел на 1 кв. метър. Пепелта може да бъде заменена с есенен минерален тор, като се прилага според инструкциите на опаковката със задължителното разкопаване на почвата. Не използвайте пресен оборски тор.
Още: Фатални грешки при отглеждането на пипер: Ето как да спасите реколтата си тази година
Още: Тайната на богатата реколта от домати: Какво трябва да знаете, преди да започнете
През пролетта на леки песъчливи почви се добавят допълнителни минерални торове (за предпочитане специални, предназначени за картофени насаждения) или пепел. Можете да добавите доломитово брашно в количество от 40 g на 1 кв.м. Съдържащият се в него магнезий влияе благоприятно на реколтата. За тежки глинести почви, прилагането на тор през есента често се оказва напълно достатъчно.
При засаждане на тази култура, спазвайте правилата за редуването на културите. Не я засаждайте след домати и чушки. Тези култури споделят едни и същи болести, които могат да се натрупват в почвата и да се предават на новозасадени растения. Ако картофените насаждения се отглеждат на едно и също място, задължително засадете синап. Добри добиви се получават при отглеждане на картофени насаждения след краставици, зеле, бобови растения или всякакви кръстоцветни. Изберете слънчеви и открити места за засаждане на този зеленчук. Не го засаждайте под дървета. Откажете да го засадите в низини, където е възможно да има застояла вода и мъгла. Ако подземните води са близо до вашата градина, засадете тази култура на високи хребети.
Още: Химия в картофите - не ги купувайте, ако видите това