Много градинари се сблъскват със сериозни проблеми при съхранението на лук. Един от тези проблеми е покълването на зеленчука и последващо гниене. За да избегнат това, градинарите трябва периодично да сортират луковиците, за да открият и да изхвърлят развалените. Някои градинари просто приемат факта, че част от реколтата ще бъде загубена. Но има един интересен трик, който ви позволява да запазите абсолютно всички глави. Най-обикновената свещ ще дойде на помощ на градинаря.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Стар градинарски трик със свещ за запазване на реколтата на лука
Достатъчно е само да задържите всяка глава лук за кратко над пламъка на свещта. Целта на градинаря е да затопли дъното и да гарантира, че тази част от зеленчука ще изсъхне заедно с остатъците от корените. Няма нужда да подпалвате корените. Главата трябва да се затопли, а не да се изпече. Обработените по този начин глави ще имат изключително дълъг срок на годност. Вероятността поне една луковица да поникне или да изгние ще бъде минимална.
Засаждане на зимен лук - кои са най-добрите сортове
През зимата тези глави може безопасно да се съхраняват у дома. Основното е, че избраното място е сухо и хладно.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Методи за съхранение на лук
За най-добри резултати лукът трябва да се съхранява на тъмно, сухо и хладно място (около 0 градуса), като изба, гараж или навес. За да запазите вкуса и да предотвратите гниенето, осигурете правилна циркулация на въздуха, като съхранявате лука в мрежести торби, кошница, поставка за плодове или плоска картонена кутия с пробити дупки в нея.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Що се отнася до съхранението на глави лук, има три начина: студено, топло и смесено. При студения метод луковиците се съхраняват при 0 °C и влажност 80–90%, което е икономично. Методът е особено подходящ за малки фракции семена. При топлия метод температурата се поддържа 20–22 ° C с влажност 70–80%, подходящ за средни и големи глави. Този метод намалява риска от гниене, но води до загуба на влага до 25% и изисква много енергия.
Хибридният метод за съхранение е подходящ за големи и средни глави лук. Първоначално, докато настъпи студено време, поддържайте температура 18–20 °C. След настъпване на студено време температурата се намалява до 0–3 °C. През пролетта, когато започне размразяването, тя се повишава до 30–35 °C, за да се проветри мокрите глави, след което отново се намалява до 18–20 °C до засаждането. Влажността се поддържа на 60-70%. Този метод ви позволява да намалите консумацията на енергия с 40–50% и да намалите загубата на лук от изсушаване до 10–15% в сравнение с постоянна топлина.
Как да засадите лук преди зимата?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари