През януари много градинари са на мнение, че в градината няма нищо за вършене. Въпреки това си струва да започнете да подобрявате състоянието на почвата точно през този период. Има една процедура, която на пръв поглед може да изглежда безсмислена, но градинарите с опит отдавна са се убедили в нейната ефективност. Неслучайно в средата на януари те поръсват почвата в градината с овесени ядки.
Поръсване на градината с овесени ядки в средата на януари
Овесените ядки съдържат протеини, благодарение на които почвената покривка придобива идеална структура. Заслужава си да се отбележи и съдържанието на нишесте в тях, което подхранва полезните почвени микроорганизми.
Поръсвайки този продукт върху почвата през зимата, градинарят ще постигне следното: след известно време зърнените култури ще се разложат, в резултат на което плодородието на почвата ще се увеличи. Подхранената по този начин почвата ще бъде идеална за отглеждане на повечето култури. Но преди всичко за картофи, зеле, моркови, репички и зеленчуци.
Всеки опитен градинар поръсва почвата в градината с това преди началото на февруари
Идеалният период за извършване на процедурата е от средата на януари до началото на февруари. Ако има снежна покривка, просто разпръснете продукта върху снега. Когато той се стопи, важните компоненти от овесените ядки ще попаднат директно в почвата. Ако няма сняг, тогава трябва да поръсите почвата с овесени ядки и след това да поръсите с хумус.
Други приложения на овесените ядки в градината
Те насищат почвата с голямо количество полезни вещества. В допълнение, овесените ядки имат свойства, които могат да предпазят пасленовите култури (чушки и домати) от гъбични заболявания и гниене.
Тази почва е пагубна за разсада
За да приготвите тор от овесени ядки, трябва да ги смелите на брашно. Можете да добавите 2 супени лъжици във всяка дупки при засаждане на растения на открито. Някои градинари просто поръсват с този тор целия парцел, докато го разкопават.
Освен това можете да направите течен тор. За целта трябва да залеете 500 гр счукани овесени ядки с 10 литра вода. Ще трябва да настоявате течността пет дни. След това поливайте растенията с прецедената инфузия.
Опитни градинари твърдят, че след торене с овесен тор в градината се появяват много земни червеи. Те осигуряват дълбока обработка на почвата. Разрохкват я много добре, което я прави по-добре вентилиран. Корените на градинските култури получават достъп до въздух, а обменът на газ в почвата също се подобрява. Освен това почвата се обогатява с отпадъчни продукти от червеи.
5 знака, които издават, че е време да смените почвата на цветята в саксиите
Овесените ядки трябва да бъдат добре смлени в блендер и разпръснати на земята на тънък слой върху всички лехи в градината. Необходими са приблизително шепа ядки на квадратен метър площ. За да ги вкопаете по-дълбоко в почвата, можете допълнително да използвате греблот.
Зеленчуците харесват този тор. Чушките и цвеклото растат особено добре след него. След торене с овесени ядки "Херкулес" те стават силни и здрави. Можете да прилагате това торене през юни.
Ако искате да използвате овесени ядки като тор, най-добре е да подхранвате с тях краставици или домати, защото те ще реагират най-добре на такова подхранване. Между другото, можете да използвате не само суха натрошена зърнена култура, но и разтвор, създаден на базата на овесена каша. Обработката се извършва по два различни начина, като вие можете да изберете този, който ви подхожда най-добре.
Как да подготвите правилно почвата за засаждане на разсад?
Подхранването може да се извършва веднъж на две седмици. Овесените ядки са здравословни именно защото съдържат много калций. Ще стимулира растежа на домати и краставици.
Ето как да си направите разтвор от овесени ядки:
- вземете 4 - 5 супени лъжици овесени ядки;
- добавете ги към 1 литър хладка вода.
Разтворът трябва да се остави да се настоява на стайна температура. Овесената каша ще започне да ферментира, така че трябва да я разбърквате периодично. Оставете я да престои няколко часа.
След това прецедете разтвора и третирайте растенията с него.
Варуване на почвата - кога и как се прави