Розите, които се считат за кралиците на летните градини, заслужават специално място в нашите зелени площи. Отглеждането им не е сложно, а резултатите радват с красотата и аромата си. За да се радвате на пищен цъфтеж обаче, трябва да осигурите подходящи условия. Ето няколко съвета, които могат да бъдат изключително ценни.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Основата за отглеждане на рози е подходящо местоположение. Тя трябва да бъде добре изложена на слънчева светлина, тъй като липсата на светлина може да повлияе на интензивността на цъфтежа. Важно е и редовното поливане - не много често, но обилно. Дъждовната вода е идеална за това, тъй като не натоварва бюджета на домакинството.
Розите не понасят конкуренцията на плевелите, които могат да отслабят растенията, като ги лишават от вода и хранителни вещества. Редовното плевене също намалява риска от гъбични заболявания и нападения от вредители като листни въшки.
Още: Поръсете с канела градината си и вижте какво ще се случи
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Рициново масло - надежден балсам за рози
Торенето е от решаващо значение за буйния цъфтеж. Въпреки че на пазара се предлагат готови продукти, струва си да обърнете внимание на домашните методи.
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Един от тях е използването на рициново масло, което може да се закупи в абсолютно всяка аптека, при това на символична цена. Просто смесете една чаена лъжичка масло в литър вода, оставете за няколко дни и след това полейте храстите с него. Такова торене укрепва растението и предотвратява атаките на мухъл и гъбички.
Още: Полейте боровинките с това и ще събирате по цяла кошница с плодове
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Градинарите също препоръчват използването на бананови кори, които са богати на калий и фосфор. Домашният тор от тези отпадъци не само увеличава броя на цветята, но и укрепва устойчивостта на растенията към болести. Банановите кори също съдържат калций, сяра, магнезий и силициева киселина.