Почти всички градинари отглеждат краставици в своята градина. Тези зеленчуци са обичани, защото са богати на витамини и минерали и освен това са източник на вода и фибри. Ако искате да получите ранна реколта от краставици, трябва да знаете няколко тайни, които ще ви помогнат да приберете първите плодове много по-бързо.
Трикове за по-ранна реколта от краставици
Първо трябва да изберете подходящо място за засаждане. Краставиците обичат места, които получават много слънчева светлина. Изборът на плодородна и добре дренирана почва е важен за добрия растеж.
Преди засаждане градинарите с опит винаги подготвят правилно мястото за засаждане. Почвата трябва да бъде добре почистена от плевели и подхранена с органични торове. Добавете малко пясък, за да подобрите дренажа.
Торене на краставиците през май - ето какво трябва да знае всеки градинар
За да получите ранна реколта от краставици, изберете ранозреещи сортове, които узряват 50-60 дни след засаждането.
Както всички други зеленчуци, краставиците се нуждаят от поливане. Зеленчуците обичат влажна почва, затова ги поливайте редовно. Особено важно е да направите това в периода на цъфтеж и плододаване. Внимавайте обаче, тъй като преполиването може да причини гниене на корените.
Също така е важно зеленчуците да се торят правилно. Краставиците се нуждаят от хранителни вещества за растеж и развитие. Препоръчва да използват органични или минерални торове.
Когато започне масовият цъфтеж на насажденията (в края на май), зеленчуците изискват повече хранителни вещества.
За подхранване може да се използва следната комбинация от торове:
- разреден оборски тор (500 ml);
- нитрофоска (1 супена лъжица);
- дървесна пепел (1 супена лъжица);
- борна киселина (0,5 гр);
- манганов сулфат (0,3 гр);
Тези компоненти се разреждат в кофа с вода и се смесват добре. За 1 кв.м. площ се използват около 3 литра от този разтвор.
На етапа на плододаване краставиците също се нуждаят от допълнително хранене. За целта можете да използвате: пепел, разредена във вода в съотношение (1:5), калиев нитрат (25 гр/10 l вода), разтвор на оборски тор ( разреден с вода в съотношение 1:5).
Всички видове торене трябва да се прилагат само на влажна почва. За предпочитане е да се използват водни разтвори на торове, които се абсорбират по-бързо от кореновата система на културата. Растенията трябва да се торят не повече от веднъж на всеки 15 дни.
По-лесно е да се коригират проблемите в развитието на краставиците, свързани с хранителни дефицити. Излишъкът дори от полезни елементи има пагубен ефект върху състоянието на растенията.
Но за да се стимулира растежа и развитието на растението, струва си да се подрязват страничните издънки и излишните листа. Ако забележите пожълтяване или деформация на листата на краставиците, третирайте ги срещу болести и неприятели.
Поливане на краставици и домати - сутрин или вечер е най-добре да се прави