Крушовите и ябълковите дървета се подрязват през зимните месеци, докато нямат листа по клоните. Това най-често се прави между ноември и март. Трябва да подрязвате внимателно, като следвате формата на дървото и не трябва да прекалявате.
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Докато извършвате тази така важна дейност, ще имате възможност да се запознаете с вашите дървета от по-близо. Така че може да забележите определени проблеми, на които да обърнете внимание.
Резитба на ябълкови и крушови дървета през зимата
Проблеми с крушовите и ябълковите дървета
Някои от следните проблеми са стандартни и напълно безвредни, но за други трябва да се консултирате със специалист. Ето на какво да обърнете внимание.
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
- Сиви/зелени корички по клоните - това е лишей, който е безвреден за вашето дърво и не изисква никакви действия
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
- Сбръчкани, „мумифицирани“ плодове, полепнали по издънките – те ще са били заразени с кафяво гниене през есента и трябва да бъдат подрязани и изхвърлени в контейнери или изгорени.
- Тъмни, люспести, свити петна по някои клони, които може да са мъртви отвъд петната - това е рак на ябълката и засегнатите издънки и клони е най-добре да се изрежат, освен ако не са в голям крайник или основния ствол.
Дори най-старата ябълка ще дава плодове още 10 години, ако направите това
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна
- Кафявите и спаружени цветове и отмирането на върховете на леторастите в края на пролетта и началото на лятото се причиняват от болестта увяхване на цветовете.
- Много мъртви клони без видима причина - това е тревожен знак, тъй като може да означава, че дървото има основен проблем с корена, като медоносни гъбички. Ако изсъхването продължи, посъветвайте се с професионалист.
- Кухини в основния ствол или клони - старите ябълкови и крушови дървета могат да развият естествени кухини, които понякога се пълнят с вода. Това не е непременно проблем. Но ако кухината става забележимо по-голяма, дървото изглежда в лошо здраве и по стъблото се появява гъба, трябва да се консултирате.