Промяната в оцветяването на листата не винаги е следствие от вредители, но може да бъде и причина от торенето и от водата. Ако забележите, че долните или старите листа са станали бледозелени и след това станат жълти, то това показва недостиг на азот в почвата. Това е лесно поправимо. Почти всички комбинирани торове съдържат азот.
Още: Чушките ще месести и едри както никога досега: Топ 3 народни рцепти за торене
Още: Реколтата ви ще се умножи: Засадете тези красиви цветя до доматите
Липса на желязо в почвата
Ако поливате цветята с твърда вода, твърде вероятно е да прекалявате с калция. Той има способността да извлича желязото от почвата. При азалията това е най-видимо, тъй като тя просто загива без желязо.
Дефицитът на желязо се отразява най-много на младите листа. Те пожълтяват от рано и остават само жилките. Нещата могат да се коригират като внесете препарат, който е богат на желязо. За поливането на такива растения трябва да използвате мека вода – дъждовна, снежна или престояла.
Още: Какво може да засадите в градината през май?
Още: Основни видове домати - кои са най-подходящи за вашата градина
В периода на формиране на пъпките на много стайни растения не им достига фосфор. В този случай ще им помогне тор, който е богат на този елемент.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да засадите ягоди с голи корени за богата реколта
Още: Как да се отървете от белокрилките по цветята и реколтата
Топ 5 на най-полезните стайни цветя, които всеки трябва да има у дома
Захар в почвата
Цялостно можете да подхраните растенията си със захар. Като естествен тор тя има редица ползи за цветята. Тя се разпада на глюкоза и фруктоза. От фруктозата нямат особено голяма нужда, но от глюкозата имат. Тя стимулира бързия растеж на цветята, тъй като рядко можете да видите да участва в сложни съединения. Захарта ще помогне на растенията, само ако имат нужния въглероден двуокис. В останалите случаи тя няма да се усвои правилно и съответно ще създаде благоприятна среда за различни гъбични инфекции. За да не се случи това, добре е с глюкозата да се включат и различни агенти, които можете да откриете в повечето магазини за растения.
Още: Най-добрата защита срещу вредителите: Как да си направите сами инсектициден сапун
Още: Медена роса по крушата: Как да разпознаете и ликвидирате вредителите?
Честота на торенето
За торенето разтвор със захар трябва да се използва 1 път на 4 седмици. Големите дози захар могат да нарушат микробиологичния баланс на почвата. Подхранването с глюкозата е много по-ефикасно и можете да намерите таблетки в аптечната мрежа. На литър вода се добавя 1 таблетка. След като се разтвори – вземете шише с пулверизатор и напръскайте листата. Този вид подхранване се прави веднъж на 4 седмици.
Подхранване с картофена вода
Растенията обичат нишесте. Когато сварите картофите, не хвърляйте водата веднага. Изчакайте водата да изстине и след това полейте растенията. Тя е необходима за техния растеж, така че да станат здрави и силни растения.
Подхранване с оризова вода
Подобно на картофената вода, така и оризовата вода ще бъде от полза за растенията. Тя е богата на скорбяла, която има благоприятно действие върху растенията.
Подхранване на растенията с цитруси
Направете вода с цитруси, като оставите корите да престоят в нея. След това полейте растенията с тази вода и ще ги подхраните с витамините от цитрусите.