Усилията, които полагаме, за да се отървем от плевелите в градината си, могат да бъдат напълно компенсирани, като използваме целесъобразно полезните им свойства. Тогава ще разберем, че не бива да се борим с тях, тъй като и те имат ценни качества за подхранване на почвата и защита от вредители.
Още: Как да отгледате вкусни домати - доказани съвети от опитните градинари
Още: Най-добрият домашен тор, който ще съживи спатифилума
За да наторите отслабналите домати, зеле и краставици, може да използвате излишната коприва. Запарете 1 килограм пресни стръкове с листа в 5 литра вряла вода. След като изстине напълно, се прецежда и се разрежда с вода в съотношение 1 към 20. С готовия разтвор пръскайте растенията вечер. Това се нарича листно подхранване, което някои градинари смятат за още по-ефективно от почвеното.
Глухарчето е много полезно за развитието на краставиците и тяхното съзряване. След окосяването им директно подхранвайте с тях почвата. А може и да ги използвате за направата на компост и тогава да ги прилагате като естествен тор.
Ароматът на вратигата отблъсква листни въшки, гъсеници и плодни червеи. За целта накиснете стръкове във вряла вода, в съотношение 1 към 3, докато изстине напълно. След това прецедете и пръскайте с получената инфузия овошките и зеленчуците, препоръчително вечерта.
Още: Овошките, които трябва да подрежете точно сега за 2 пъти по-богата реколта
Още: Засаждане на разсад през януари: Кога и какво може да засадите
Ментата е идеално средство за премахване на болестите по домати и краставици. Достатъчно е тя да расте около лехите със зеленчуци.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как да ускорите растежа на разсада: Топ 5 на най-добрите домашни рецепти
Още: 5 причини коледната ви звезда да умира: Ето как да я спасите, преди да стане твърде късно
Силните корени на репея разрохкват почвата добре. Освен това, когато той цъфне, става примамка за всички насекоми, включително и вредители, които се трупат по цветовете му. Същото се отнася и за черния оман. Тъй като тези растения стават доста високи, могат да се използват и като вид естествена ограда.
Запарката от пелин помага в борбата с пеперуди, гъсеници, молци и листни въшки. Нарежете стръковете и ги покрийте с гореща вода за 15 минути. След това прецедете и разредете с вода в съотношение 1 към 2. Пръскайте растенията вечер.