Когато на ягодите се появят плодове, храстите се нуждаят от специално торене. Руският агроном Ксения Давидова разкри какво трябва да се използва, така че да има много плодове.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Най-добрата билка за ягодите
Като начало можете да се ограничите до органичен тор от коприва. Накиснете шепа стари бисквити и кофа накълцана коприва в 10 литра топла вода. Оставете за една седмица на топло място. Разредете готовата смес с вода и изсипете по 0,5 литра под всеки храст.
При кои заболявания НЕ трябва да се ядат ягоди
Ако няма коприва, тогава е подходящ минерален тор, приготвен от десет литра вода и 1 супена лъжица калиев монофосфат. Изсипете 1 литър течност под всеки храст.
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
За да се отървете от воднистостта на плодовете и да им придадете особена сладост, е необходимо да ги напръскате със следната смес. За да я приготвите, разтворете 2 грама калиев перманганат, 1 грам борна киселина и 2 грама калиев сулфат в 2 литра вода.
Предиства от торенето с коприва
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Едно от основните предимства на използването на коприва като тор е, че тя е екологична алтернатива на традиционните минерални торове. За разлика от химическите торове, копривата е безвредна за зеленчуковите култури, почвата и опрашващите насекоми. Копривата също така е в състояние активно да абсорбира хранителни вещества от почвата и да ги съхранява в тъканите си, което я прави ефективен и ефикасен тор. Има обаче някои култури като фасул, грах, лук и чесън, които не реагират добре на торене с коприва. Като цяло копривата е универсален и екологично чист вариант за тор, който може да бъде от полза за широк спектър от растения.
Копривата като тор е най-добре да се използва в началните етапи на растеж на културата, когато нуждата от азот и калий е най-висока. Най-често се използва запарка от млада коприва. Като алтернатива листата от коприва могат да се добавят към компоста, за да се обогати почвата. Със своето изобилие от хранителни вещества и екологично чисти свойства, копривата е ценна добавка към инструментите на всеки градинар.
За да приготвите запарка от коприва за поливане на растения, първата стъпка е да съберете и подготвите листа от коприва. Важно е да събирате листата далеч от пътната мрежа и да носите ръкавици. За запарка се използват само листата и стъблата, а не корените. Нарежете листата на малки парчета или ги поставете в съд. Копривата за тор трябва да е млада. Следващата стъпка е да приготвите запарка от коприва. Напълнете съда с топла вода, оставяйки малко място отгоре за ферментация. Запарката може да се приготви и с вряща вода. Поставете капак върху контейнера и поставете предмет, като камък, отгоре.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Оставете запарката да ферментира няколко дни, като разбърквате от време на време. Когато запарката от коприва е готова, може да се използва за поливане на растенията. Разредете запарката с вода в съотношение 1:10 за поливане или 1:20 за пръскане. Това гарантира, че растенията получават необходимите им хранителни вещества. Запарката от коприва спомага за правилното развитие на кореновата система, укрепва имунитета на растенията и повишава устойчивостта им към вредители и болести. Тази инфузия е подходяща за повечето растения, включително рози, касис, ягоди и овощни дървета.
Колко време трябва да се варят компоти от ягоди?