Летните и топли месеци ни даряват с повече слънчеви дни, като светлината през деня значително нараства. Това е прекрасно за хората, позволявайки им да се насладят на дълги разходки и подобрено настроение, както и да четат на естествена светлина, спестявайки енергия. Но какво се случва с нашите обичани стайни растения? Как реагират те на изобилието от светлина? Фактът е, че растенията се сблъскват с предизвикателства и реагират различно на промените в продължителността на дневните часове. Увеличаването на светлата част на деня става източник на стрес за тях, който може да ги застраши. Особено през май и юни, растенията са изложени на риск от прегряване при ясни дни и от недостиг на светлина при облачно време.
Още: Подправката, която предпазва картофите от покълване и гниене през зимата
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Как влияе пряката и непряката светлина върху цветята?
Какво предизвиква това?
Растенията реагират на фотопериодизма, който е реакцията на живите организми към промените в осветеността през деня и продължителността на дневните часове. Много растения са изключително чувствителни към тези промени. Нарушаването на процеса на фотосинтезата, който е от съществено значение за живота на растенията, е едно от видимите последствия.
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Хлорофилът, зеленият пигмент, бива разрушен или заменен с други пигменти, като каротеноиди. Листата започват да изсъхват, пожълтяват и умират. Появяват се изгаряния, които водят до отмиране на тъканта и образуване на петна и дупки (некроза). Издънките губят листата, изсъхват и оголват се. Пъпките и цветовете изгарят. Ако не се предприемат спешни мерки, растенията могат сериозно да пострадат или дори да загинат.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Не всяка вода е подходяща за саксийните цветя
Растения, изложени на риск
Почти всички растения са подложени на риск, независимо дали са светлолюбиви или търпеливи към сянка. Най-големият риск засяга кактусите, алое вера и нейните декоративни форми, орхидеите, персийската циклама и много други. Но как можем да намалим вредното въздействие на слънцето върху растенията? Важно е да ги поставим постепенно и плавно в условията на увеличаваща се (през пролетта) и намаляваща се (през есента) светлина през деня.
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Това не е сложно. Можете да постъпите по два начина:
1. Преместете растенията от прозореца към задната част на стаята, където има ярка, но разсеяна светлина, съобразявайки се с изискванията на всяко растение.
Саксийни цветя, подходящи за вашата СЛЪНЧЕВА градина
2. Залепете огледален филм на прозорците от края на февруари. Филмът се фиксира с лепяща лента и постепенно увеличавате продължителността на осветяване, като леко отваряте филма - първо за 15-20 минути седмично, след това за 30 минути, след това за един час, за 1-2 часа и така нататък. Този метод дава възможност на растенията да се физиологически приспособят към новите условия на осветеност.
Ако следвате тези прости насоки, ще помогнете на растенията да се предпазят от вредните въздействия на слънчевата светлина и да се адаптират към промените в продължителността на дневната светлина. Подгответе се внимателно, за да защитите зелените приятели и да им осигурите оптимални условия за растеж и процъфтяване.