Ако сте засадили семена през зимата, вълнуващо е, че те започват да покълват и се появяват през пролетта. И все пак това обнадеждаващо очакване може скоро да се провали, ако малките зелени кълнове изглеждат слаби. Това обаче не означава край - напълно възможно е да поправите слабите разсади.
Независимо дали отглеждате декоративни или ядливи растения, повечето разсади, особено тези, които са създадени на закрито, са склонни да се "разклащат", ако не внимавате. Ако знаете как да сеете семена на открито, това може да е по-малък проблем.
Ако обаче разсадът ви изглежда вретеновиден, има различни начини да го направите по-силен. Научете какво препоръчват експертите в областта на градинарството, за да може разсадът да се превърне в здраво растение.
Защо разсадът е слаб
Съществуват няколко причини, поради които разсадът може да стане слаб, но има две, които се открояват. Когато семената покълват, те се стремят към светлина, така че липсата на светлина може да им се отрази неблагоприятно (заедно с други фактори, които допринасят за това). Друга причина е прекомерната топлина.
Когато разсадът не получава достатъчно светлина, той се разтяга и расте висок и тънък, докато търси източник на светлина. Това води до слаби, вретеновидни стъбла, които са по-уязвими към увреждане. Този проблем може да засегне по подобен начин повечето разсади, тъй като всички млади растения разчитат в голяма степен на светлината, за да установят здравословен растеж.
Въпреки че много семена покълват най-добре при топли условия (в зависимост от вида), след покълването си много от тях предпочитат да растат в хладна и светла среда, което често води до по-едри и по-къси растения. Например, зелевите култури като зеле и броколи покълват най-добре при температура около 26 градуса, но предпочитат да растат при температура около 12 градуса.
Още: Торене на разсада на доматите с йод: Кога и как се прави
Възможни причини за лош разсад:
Недостатъчна светлина: Това е най-често срещаната причина. Разсадът се нуждае от интензивна, пряка светлина в продължение на няколко часа дневно.
Неправилно разстояние на светлината: Ако източникът на светлина е твърде далеч от разсада, той ще се протяга, за да го достигне.
Пренаселеност: Когато разсадът е засят твърде близо един до друг, той се конкурира за светлина и пространство.
Още: Защо се появяват жълти листа на разсада домати
Прекалено много топлина: Въпреки че много семена покълват по-добре при долна топлина, повечето, които изискват такава топлина, се нуждаят от нея само за покълването. Освен това някои семена, като например марулята, предпочитат да покълват при по-ниски температури, така че винаги проверявайте няколко надеждни източника преди да засеете, за да определите подходящия температурен диапазон за вашите растения. Високите температури могат също така да насърчат бързия растеж на някои растения, като накарат разсада да изпревари способността си да развие силни стъбла.
Как да засилите разсада
За щастие, ако семената ви са се превърнали в слаби разсади, е достатъчно лесно да ги поправите, но те ще се нуждаят от известно време и внимание, както и от повече светлина. Следвайте стъпките по-долу и вашият разсад ще укрепне и в крайна сметка ще се превърне в здрави растения, независимо дали е предназначен за цветната леха или за зеленчуковата градина.
Пресаждайте по-дълбоко
За доматите, чушките и зелевите култури (като броколи и зеле), както и за разсада от едногодишни цветя, внимателно пресадете или засадете в саксия разсада и го вкарайте по-дълбоко в почвата. Заравянето на стъблата до първата група листа стимулира растежа на допълнителни корени и помага за стабилизирането на растението.
Обърнете тавата
Ако източникът на светлина е само от една посока, например от прозореца, разсадът е склонен да се накланя към него. Ежедневното завъртане на тавата им осигурява по-равномерен източник на светлина и може да предотврати накланянето им.
Още: Засаждане на разсад в градината: Дори опитните градинари правят тази грешка
Увеличете излагането на светлина
Ако е необходимо, преместете разсада по-близо до прозорец или до алтернативен източник на светлина, като например лампи за отглеждане. В идеалния случай увеличете продължителността на светлината до 14-16 часа на ден. Ако използвате растежни лампи, уверете се, че светлината е на не повече от 5 - 10 см над върха на разсада.
Осигурете подкрепа
Ако стъблата са изключително слаби, използвайте малки колчета или клечки за зъби, за да ги подпрете внимателно, докато възвърнат силата си.
Намалете топлината и увеличете циркулацията на въздуха
Намалете леко температурата, за да забавите растежа и да предотвратите по-нататъшно издребняване. Малък вентилатор също може да помогне за укрепване на стъблата.