Време е за прибиране на доматите, но те могат да бъдат засегнати от една неприятна болест. Ако по плодовете се появят черни петна, това означава, че трябва да ги напръскате със специален препарат възможно най-скоро.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Черните петна са голям проблем, с който много градинари се сблъскват. Но появата им не означава, че трябва да изхвърлите плодовете. Ще бъде достатъчно да ги напръскате с правилния разтовор и ако го направите навреме, това е достатъчно, за да спасите реколтата.
Защо доматите почерняват?
Ако вашите домати загубят цвета си и станат матови или дори черни отдолу, това може да означава заболяване, наречено гниене. Често засяга доматите, ако не получават достатъчно калций. Обикновено има достатъчно от това вещество в почвата, но то не може да достигне до растението.
Как да предпазите доматите от мана - 3 златни правила
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
За да промените това, може да се наложи да въведете промени, свързани с поливането. То трябва да се прави редовно и равномерно, така че всички домати да получават еднакво количество влага. За да запазите влагата, можете също да мулчирате почвата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
През следващата година помислете за добавяне на калций в почвата, преди дори да започнете да засаждате разсада. Може да бъде в дървесна пепел или смлени черупки от яйца. Процедурата трябва да се извърши в лехите, където ще засадите домати, тъй като това е културата, която е най-податлива на гниене.
Ако черните петна не са отдолу, а се появяват по целия плод, по листата и храстите на доматите, това е късна болест. Но ако само стволът е черен, това са полупаразитни гъби. Във всеки случай трябва да разгледате подробно градинските лехи и доматените насаждения, за да определите заболяването.
С какво да пръскаме доматите?
Лекът против фитофтора е сравнително лесен за приготвяне и има няколко опции, които можете да използвате.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Инфузия на мая - 100 грама пресован продукт на кофа вода.
Мляко с йод - добавете 20 капки йод на литър мляко и го разредете в кофа с вода.
Оцет – добавете 100 милилитра от него към кофа с вода.
Срещу цъфтежното гниене трябва да се използват други средства. Те включват:
Инфузия на дървесна пепел - 1 кг пепел се разтваря в кофа с вода.
Отвара от дъбова кора - 200 гр дъбова кора се вари в литър вода, след което изстиналата и прецедена течност се разрежда в кофа с вода.
Черупки от яйца - 100 гр изсишени и стрити на прах черупки се заливат с 1 л вряща вода. Течността се кисне поне няколко часа, след което се разрежда в кофа вода. Друг начин е да разпръснете черупките като тор около корените на растението.
Кога борната киселина е задължителна за доматите?