Родината на цикламата е Мала Азия. Това красиво цвете, всъщност е много капризно и много трудно за отглеждане. У нас цикламата се среща и като диворастящо растение в почти цялата страна и се нарича есенно ботурче, може би защото цъфти в периода от Август до Октомври. Растението достига височина от 10-20см, а цветовете обикновено са бледо розови, но се срещат и бели и наситено цикламени. Любимото място на цикламата, на което тя вирее най-добре е сянката на големите дървета. Отглеждането на цветето е доста трудно, защото трябва да се спазват различни изисквания, за да може да се развива добре и да цъфти. И все пак, как да си отгледаме циклама?
Още: Вашият спатифилум ще изглежда като от каталог – само направете тази смес
Още: Подправката, която предпазва картофите от покълване и гниене през зимата
Ако разполагате с двор, можете да засадите цикламата от грудка или да си направите разсад от семена. За грудката трябва да изберете място с шарена сянка, под някое дърво или по-голям храст и да я засадите на дълбочина от 5см.
Разсад от семена се прави като те предварително трябва да се накиснат във вода и да се посеят на тъмно. Когато температурите навън през пролетта се повишат трайно, готовият разсад се засажда също както грудката, като между отделните коренчета се оставя разстояние от 10-20см.
Въпреки, че е много капризна, цикламата може да се отглежда и в саксия. В домашни условия тя ще се развива най-добре на хладно и светло място, с температура на помещението не по-висока от 12-15 градуса и влажност на въздуха над 50%. Подходящи за тази цел са хладните оранжерии или остъклените балкон или тераса, обособени като зимна градина. Почвата на цикламата трябва да е влажна, но внимавайте, защото ако прекалите с водата има опасност растението да започне да гние. Най-добрият начин е да поставите саксията в чинийка или купа с малко вода за около 1 час. Така през корените, растението ще поеме влагата, която му е необходима. Не поливайте цикламата отгоре, защото така има опасност да намокрите листата ѝ, а прекаленото количество вода ще доведе до загниване на грудката.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
За да запазите цикламата си и за да може тя да цъфне и през следващата година е добре да се погрижите за нея, след прецъфтяването ѝ и през лятото. За целта трябва да преустановите поливането още през пролетта. Не се притеснявайте, че листата ще пожълтеят, защото това е съвсем естествен процес за растението. Саксията можете да поставите на хладно и сенчесто място навън през лятото и да овлажнявате леко почвата, когато това е необходимо. Ако сте спазили всички препоръки, вашата циклама ще започне да расте отново още през Септември. Когато това се случи, просто приберете цветето на обичайното хладно и закрито място, пресадете го ако е необходимо и при появата на първите пъпки на новите листенца, започнете да го полива отново.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата