Глицинията е красива лиана, която цъфти в големи люлякови гроздове. През последните години тя стана широко разпространена и у нас. Това растение не е много взискателно за грижи, но все пак изисква внимание, за което ще се отблагодари с пищен цъфтеж - през май и началото на лятото. Някои сортове глициния продължават да цъфтят в една или друга степен през цялото лято и дори през есента.
Осигуряването на правилната грижа гарантира буен цъфтеж.
Грижа за глицинията
Тя обича влагата, така че трябва да се полива редовно. Важно е поливането да започне през пролетта. Също е необходимо почвата да не се оставя да изсъхне, но все пак не си струва да я поливате с големи количества вода, така че да се образуват локви.
Засаждане на глициния: Ето кога и как
През пролетта глицинията трябва да се подхранва. За да направите това, можете да използвате специални торове за цъфтящи растения.
Този храст се нуждае от подрязване. През пролетта е необходимо да се режат стари и слаби клони, както и тези, които растат вътре в короната. При засаждане през първата година от живота основното стъбло се отрязва до най-силната пъпка. Страничните издънки се изрязват. Докато лозата расте, основното стъбло се привързва вертикално, а страничните - диагонално.
През втората година от живота на растението основното стъбло се отрязва отново по същия принцип, както при засаждането. Издънките, разклоняващи се хоризонтално, се съкращават.
През третата година от живота на лианата, в допълнение към основното стъбло, израстват нови водещи лози. Те се изрязват по същия начин и се закрепват към опората вертикално. Страничните издънки се съкращават и се закрепват диагонално. Малкият растеж на основата се отстранява. Необходимо е постоянно да наблюдавате опората, тя не трябва да влачи лозите и да ги повреди.
През всички следващи години от живота на растението резитбата се извършва съгласно схемата на третата година на растеж.
Необходимо е също така да се вземат мерки за защита на глицинията от вредители и болести, на които тя, въпреки очевидната си сила, също е податлива. Инспектирайте редовно растението и, ако е необходимо, го третирайте със специални препарати.
Растението обича плодородна почва, така че през пролетта трябва да се разкопае и подхрани. То трябва да се засажда през пролетта, когато почвата вече се е затоплила. За него трябва да изберете слънчево място в градината.
Резитба през февруари: ТЕЗИ две растения ще имат нужда