Накисването на семена не само помага при покълването на зеленчуковите култури, но също така помага за защита от разсада от болести - това важи и за семената на краставиците. В допълнение, този процес ще ви позволи да изберете точните семена, които възнамерявате да засеете, което означава елиминиране на негодното семе и пестене на време. Ето в какво трябва да накиснете семена на краставиците, за да отслабнете и устойчиво на резултата разсад, а постепенно и да се развиете на богата реколта.
Накисване на семената на краставиците
Градинарите накисват семена за разсад в различни разтвори. Въпреки това, когато избирате рецепта, трябва да изберете не най-популярната, а най-ефективната. Един такъв вариант е смес на базата на меден сулфат. Разсадът, отгледан от такова семе, ще бъде силен и стабилен.
Идеални за разсад: Най-добрите сортове краставици без горчивина
За 100 милилитра вода ще ви трябват 20 грама меден сулфат. Разтворете веществото и потопете семената в него за 24 часа. Разтворът ще дезинфекцира семената, което ще предпази бъдещите разсад от развитието на гъбични заболявания. В това време медта действа като стимулант на растежа, който ускорява появата на разсад. Семената, които изплуват на повърхността на водата, обикновено се считат за негодни за покълване и се изхвърлят. Но в случая опитните градинари съветват да не правите това веднага, а да изчакате 24 часа. Едва след това може да се прецени кои семена са годни за покълване и кои - не.
Оглеждане на разсад от краставици
За получаване на ранна реколта от краставици, методът на отглеждане на разсад е с изключително значение. Много е важно да изберете правилния състав на почвената смес.
Тази почва е пагубна за разсада
Най-често се приготвя от хумус (оборски тор или компост) и низинен торф (черен), взети в равни количества. Добър резултат се получава от смес, състояща се от тревна почва - 3 части, разложен торф - 3 части, обборски тор - 3 части, изгнили дървени стърготини или речен пясък - 1 част. Отлични разсади могат да се отглеждат в почвена смес, съставляваща се от торф - 3 части, хумус - 1 ч.л., изгнили дървени стърготини - 1 ч.л.
Добавете 3-4 супени лъжички към кофата от всяка от тези смеси. 1 супена лъжица дървесна пепел, 1 супена лъжица суперфосфат, 1 чаена лъжичка карбамид или добавете сложни минерални торове според инструкциите. Разбъркайте всичко добре.
Засаждане на разсад: Накиснете семената в това, за да покълнете 2 пъти по-бързо
Ако използвате пресни, не почернели дървени стърготини за приготвяне на почвената смес, първо трябва да залеете 2-3 пъти с вряла вода, за да отмиете смолистите вещества. Много градинари също термично обработват сместа (чрез обработка с пара, заливане с вряща вода, печене във фурната за 30 минути).
Сеитба на семена от краставици. Можете да изберете този процес в средата на април, като първо покълнете семената. За да направите това, използвайте пластмасови контейнери и влажна памучна кърпа. Засейте семена от краставици в приготвената почвена смес на дълбочина около 1 см. За разсад е по-добре да използвате отделни саксии или торфени саксии.
Стимулиране на растежа на разсада: Най-добрите бабини рецепти
Когато семената покълнат, прехвърлете ги в отделни чаши с хранителна почва, като добавите пепел за добро развитие на кореновата система.
Как да се грижим за разсада? Важно е да се поддържа оптимална температура и осветление, да се закалят растенията и да им се осигури необходимото подхранване.
Опитайте това: преди следващото поливане леко стиснете всяка чаша, така че леко да нараните корените на разсада. След това добавете пръст към всяка чаша и след това полейте разсада. И 2-3 дни след пръскането поливайте краставиците с калиев монофосфат. Тази манипулация ще попречи на растежа на разсада на височината и ще създаде образуването на допълнителни корени, което допълнително ще укрепи младите краставици.
На възраст около 25 дни разсадът от краставиците е готов за засаждане на открито.
Зимен разсад: Засейте тези зеленчуци през януари и ще се радвате на ранна реколта