Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-добрите начини да мулчираме градината така, че да даде много материал после

30 март 2023, 12:04 часа

За да се гарантира, че културите ще оцелеят през зимата, почвата около растенията трябва да се мулчира не само през пролетта и лятото, но и през есента. Поставеният през есента мулч ще се разложи до пролетта, което ще помогне за поддържане на топлината в почвата и ще ускори покълването на културите.

Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък

Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях

Това обаче е само едно от предимствата на есенното мулчиране. Какво още е добре да знаете за мулчирането? Мулчиращият материал задържа влагата, така че засадените през есента растения не е необходимо да се поливат. При разлагането на мулча се образува слой, който подхранва растенията.

Край на плевелите в пътеката, ако направите тези неща

Мулчираната почва е по-малко чувствителна към зимните студове и пролетното затопляне. Защитената почва не се размеква след поливане или дъжд. Мулчът предпазва растенията от резки температурни промени. През пролетта върху мулчираната почва растат по-малко плевели.

Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън

Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?

1. Мулчиране с кора от иглолистни дървета

Тя е един от най-издръжливите материали за мулчиране. Мулчирането с иглолистни кори е добро, защото не само стимулира растежа на растенията, но има и декоративен ефект. Кората предпазва почвата от резки температурни промени. Тя също така предпазва почвата от изсъхване след поливане. Този материал не се препоръчва за мулчиране на домати.

Какво мога да мулчирам с кора от иглолистни дървета? Краставици, храсти, рододендрони, иглолистни дървета и боровинки.

2. Мулчиране с компост

Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия

Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете

Компостът е един от най-добрите материали за мулчиране на почвата. Той е абсолютно безопасен за растенията, намалява вероятността от поява на болести, а освен това е отличен тор.

Както и при кората на иглолистните дървета, компостът трябва да се приготви предварително. Освен това в лехите с компост могат да се появят повече плевели, отколкото в почвата, покрита с друг материал за мулчиране.

Какво може да се мулчира с компост? Зеленчуци, плодни дръвчета и грозде, засадени преди зимата.

3. Мулчиране с торф

Торфът най-често се използва като мулч през есента. Мулчирането с торф е особено подходящо за тежки почви, които са склонни към образуване на корички. През пролетта този покривен материал затопля почвата на ранен етап, задържа влагата и подобрява структурата на почвата. Не се препоръчва мулчирането на почвата с пресен торф, тъй като той съдържа много токсични вещества, които са вредни за растенията. 

Какво мога да мулчирам с торф? Зеленчуци, засадени преди зимата.

4. Мулчиране с хумус

Един от най-ефективните начини да направите почвата плодородна е мулчирането с хумус. Хумусът е богат на хранителни вещества, които са от съществено значение за растежа на растенията. Особено хумусът прави почвата богата на азот, който е важен за пролетните градински култури.

5. Мулчиране с дървени стърготини

Дървените стърготини могат да се използват в райони, където почвата рядко се обработва. Дървените стърготини често се използват за защита на почвата, която почти никога не се обработва (напр. пътеки), тъй като не привличат охлюви и се разлагат бързо (около година).

Какво може да се мулчира с дървени стърготини? Почвата около стволовете на дърветата.

Край на мравките в градината с тези лесни трикове

6. Мулчиране със слама

Сламата подхранва почвата и подобрява нейното плодородие. Този материал за мулчиране също така се разлага бавно, така че осигурява дълготрайна защита на мулчираната култура и задържа топлината в почвата. Сламеният мулч може да съдържа семена на плевели, а освен това е любим зимен дом за гризачите.

Какво мога да мулчирам със слама? Босилек, чесън, ягоди, къпини, картофи, засадени преди зимата, и грозде.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ния Петрова
Ния Петрова Отговорен редактор
Новините днес