Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-добрият домашен тор, с който реколтата на гроздето ще е 2 пъти по-богата

25 март 2024, 06:51 часа

Тези, които искат да получат изобилна реколта от грозде, може да приготвят прост и икономичен домашен тор, като използвате само една съставка. 

Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък

Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях

Най-добрият домашен тор за двойна реколта от грозде

Той се приготвя на базата на окосена трева. Може да се използват всички плевели и билки, които растат в градината. Поставете окосената трева в кофа, като я напълните до около 3/4. Налейте вода в кофата, като целта е зелената маса да се потопи напълно. Покрийте кофата с капак или кърпа, за да предотвратите навлизането на насекоми в сместа.Разтворът се разбърква старателно всеки ден.

Кога е най-добре да се пръска лозето - сутрин или вечер

Оставете сместа за две седмици. С течение на времето свойствата на тора ще се подобрят и той ще бъде готов за употреба след ферментация.

Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън

Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?

Използвайте домашен тор за поливане на лозите. Може да се използва и като спрей. 

Този естествен тор, получен от окосена трева, е богат на азот, минерали и витамини, необходими за растежа на гроздето. Нивото на pH от 6,7 го прави особено подходящ за третиране на лозята.

Започнете да подхранвате гроздето в началото на сезона, в идеалния случай две седмици преди очаквания цъфтеж. Осигурете второ торене с него през есента, веднага след прибиране на реколтата.

Освен това е важно да изберете слънчево място за лозата, тъй като тя се чувства добре в топла среда. Оптималните почвени условия включват леко кисело до неутрално pH (6,5 до 7,2).

Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия

Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете

Дървесната пепел също се използва широко като тор за грозде. Торовете се прилагат на дъното на изкопа. Важно е в първите месеци след засаждането на лозето почвеният слой да се обогати с хранителни вещества, в които впоследствие да се развие кореновата система на разсада.

Торът, приложен по време на засаждането, осигурява нормално развитие на лозата за 3-5 години върху всякакъв вид почва. По това време не е необходимо да се прилагат допълнителни фосфорно-калиеви и органични торове.

Ако гроздовите храсти се развиват слабо, особено забележимо на песъчливи почви, тогава растенията могат да се третират само с азотни торове (амониев нитрат, урея амониев сулфат). Те се добавят в течна форма, 10 литра вода за 30-50 гр карбамид или амониев нитрат. Торът за грозде трябва да се прилага от втората или третата година от живота, когато започне растежът на издънките, нанесете разтвора в кладенец или тръба, заровени по време на засаждането, на дълбочина 40-50 см близо до храстите.

Всяка година плододаващият гроздов храст отнема наличните хранителни вещества от почвата - азот и калий по 35 гр и фосфор - 15 гр на килограм реколта. Следователно същото количество тор трябва да се внесе в почвата. Фосфорно-калиевите и органичните торове за грозде трябва да се прилагат веднъж на 3-4 години върху черноземни почви и веднъж на 2-3 години върху песъчливи почви.

Прочетете също: Гроздето ще бъде по-сладко от мед, ако направите това през пролетта

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес