Народните средства в борбата срещу листните въшки по краставиците са не по-малко ефективни от химикалите. Основното условие за тяхното използване е редовността на приложението им. Ако се открият листни въшки, третирането трябва да се извърши незабавно и да се повтаря веднъж седмично. Така е възможно да се запази цялата реколта без химикали.
Най-добрите бабини лекове против листни въшки по краставиците
Пепел и сапун за пране: добавете чаша дървесна пепел и ¼ настърган сапун за пране към 5 литра вода. Разтворът трябва да престои един ден, след което се смесва добре, разклаща се и се нанася с гъба върху листата, повредени от листни въшки. Със същия продукт може да се полее почвата около храстите, което ще изплаши мравките., които са основен преносител на листни въшки.
Експерт: 1 супена лъжица от това ще ви избави от листните въшки
Трапезен оцет: за 2 литра вода ще ви трябват 2 супени лъжици оцет. Напръскайте листата със спрей. Йод и мляко: добавете 10 капки йод към 0,5 чаши мляко и разбъркайте добре. Тази смес се залива с 1 литър вода. Пръскането се извършва вечер или през деня при облачно време.
Сода за хляб: Добавете 3 препълнени супени лъжици към кофа с топла вода и разтворете добре. Цялото растение се напоява с този разтвор. Допълнителният му ефект е предотвратяване на брашнеста мана.
Борба с мравки
Мравките са носители на листни въшки. Когато унищожавате листни въшки, трябва да изгоните мравките от лехите и да унищожите близките мравуняци.
Изкопаният мравуняк се полива обилно с вряла вода. Пътеките, по които се движат тези насекоми, също трябва да се полеят. Можете сами да си направите репелент против мравки. За целта ще ви трябва:
- борна киселина - 10 грама;
- захар - 0,5 чаши;
- вода - 0,5 чаши;
Всичко се разбърква старателно. Получената лепкава маса се разстила върху ленти от картон и се нарежда около мравуняка.
Можете да излеете вряща вода върху мравуняк, но ще трябва да направите това няколко пъти. Можете да прогоните мравките от насажденията с краставици, ако постоянно разкопавате почвата, особено на местата, където са положили пътеки. Тези насекоми не обичат да бъдат безпокоени в дейността си и веднага ще напуснат градината ви.
Освен пръскане с бабини разтвори и борба с мравките,градинарите с опит винаги прилагат превантивни мерки срещу появата на листни въшки.
Превантивните мерки за борба с листните въшки включват: премахване на растителни остатъци от градинските лехи; изкопаване на почвата през есента; редовно косене на тревата. Пънове, дъски, строителни материали и растителни остатъци трябва да бъдат премахнати от градината. Листните въшки зимуват върху плевелите и в мравуняците. Като се отървете от местата им за зимуване, може да намалите значително риска от нашествие на листни въшки през следващата година.
Без пръскане и химия: Как да се отървете от листни въшки за минути??