Калията е цвете, известно още като рикардия, булчин букет и кала. То e многогодишно, блатно, тревисто, вечнозелено растение от семейство Змиярникови, с произход от Южна Африка. Външният вид на цветето е изключително красив, впечатлява с елегатност, нежен цвят, като е предпочитано за сватби, тържества, изискани цветни градини.
Калите са нежни трайни насаждения, могат да се отглеждат като едногодишни растения или в саксии, като стайни растения. Засяването им се сучва през пролетта и цъфтят от 6 до 12 седмици през лятото.
Calla lilies се предлагат в много цветове, включително бели, жълти, бордо, почти черни, розови, оранжеви и многоцветни разновидности. Те варират от 30-90 см височина и обикновено едно коренище се разпростира до около 30 см в диаметър.
Направете цветна градина от нулата: Съвети за начинаещи градинари
Калите обичат слънцето и ако искате силен цъфтеж – осигурете пълно слънце, а в по-горещите райони добре ще им дойде и следобедна сянка. Почвата трябва да е влажна, добре обработена с органична материя и добър дренаж. Не прекалявайте с поливането и преувлажняването, за да не загние коренището.
Ако засявате калата в саксия у дома, най-подходящо е да я сложите на прозорец с южно изложение. Нужно й е повече слънце.
Кога да засадите калата?
Тези растения са луковици, цъфтящи през лятото, така че се засаждат през пролетта, след като времето е достатъчно топло и няма опасност от замръзване. В идеалния случай температурата на почвата трябва да бъде 65 градуса или по-висока.
Ако времето е хладно, цветето спира растежа си за кратко. Може да засадите калите в саксии 1-2 месеца, преди да ги изкарате навън. Използвайте достатъчно голяма саксия, за да не се вкоренят и не забравяйте да ги втвърдите.
Подрязване на розите: Основни съвети от опитните градинари
За да имате добри резултати след засаждане, следвайте няколко важни съвета:
- Дренажът е важен. Не се заблуждавайте от факта, че калите обичат леко влажна почва, тя трябва да е добре дренирана.
- Пълно слънце. Калиите имат нужда от плъно слънце.
- Равномерно влажна почва и не обичат да изсъхват. Мулчирането може да помогне за поддържане на влажността на почвата равномерно, да намали нуждите от поливане и да предпази от плевели.