От успешното засаждане и отглеждане на разсада зависи бъдещата реколта на краставиците. В случая са важни не само семената, но и почвата. Нейният избор е решаващ за разсада и бъдещата реколта. Можете да приготвите почената смес сами или да я купите от магазина. Но има още няколко точки, които не могат да бъдат пренебрегнати. Ето какви изисквания към почвата трябва да се спазват при засяването на разсад от краставици. Те важат и за засаждането на разсад от тиквички.
Идеалната почва за разсада на краставиците
Ако почвата е лоша, тогава семената от най-високо качество няма да помогнат. Следователно, за да създадете оптимални условия, трябва да се съсредоточите върху състави, съдържащи торф и хумус. Това енай-добрият вариант за тези зеленчуци, съдържащ необходимия набор от хранителни вещества.
Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Почвата трябва да е лека, рохкава, дишаща - това е важно условие не само за тиквичките и краставиците, но въобще за всички млади растения.
Следващото важно условие се отнася до дренажа. Високата влажност и застоялата влага ще доведат до развитие на гъбички и гниене. Ето защо в някои случаи градинарите добавят перлит или вермикулит.
Следващата точка засяга не толкова състава на почвата, колкото нейното състояние. Семената на краставиците и тиквичките се засяват в почва, която е добре загрята. Температурата на почвата трябва да бъде поне 20 градуса по Целзий, не по-ниска.
Засадете това до краставиците, за да ги предпазите от листни въшки
Що се отнася до торовете и торенето, препоръчително е да се използват смеси, предназначени за специфични зеленчукови култури, които стимулират растежа и развитието. Тези прости правила ще ви помогнат да се подготвите старателно за сеитба, да отгледате здрави разсад и да съберете богата реколта от зеленчуци.
Как да сеем правилно семена от краставици?
Контейнерът за засаждане трябва да се напълни с пръст, като не достига до върха 1-2 см. Когато стъблото започне да се удължава, може да се добави почва в съда. Това ще провокира образуването на нови корени под котиледонните листа.
Идеални за разсад: Най-добрите сортове краставици без горчивина
Дълбочината на сеитба е 1-1,5 см. След сеитбата почвата трябва да се навлажни и покрие с торба или стъкло, като по този начин се създаде оптимална температура за покълване. Отстранете покритието веднага щом се появят кълнове.
Препоръчително е да поставите чашите с разсад върху решетка. При такива условия влагата в почвата няма да застоява и корените ще дишат по-добре. Първите издънки се появяват 3-7 дни след сеитбата. Преди да покълнат, трябва да им бъде осигурена температура на въздуха около 25 градуса. След появата на разсад температурата трябва да се намали до 20-22 градуса.
Ако разсадът е осветен с фитолампи през първите няколко дни от живота си, той ще се окаже по-силен.
Идеалната възраст за засаждане на разсад от краставици на постоянно място е 21-30 дни. При по-късно засаждане, като правило, започва естественото стареене на корените, тъй като те нямат достатъчно място.
По време на „преместването“ растенията трябва да са в изправено състояние. Имат 3 истински листа и силна коренова система. В идеалния случай растенията, засадени в чаши, заемат целия обем с корените си.
Ако земята на мястото се е затоплила и метеорологичните условия позволяват разсадът от краставици да бъде „преместен“ на постоянно място, 2-седмичните растения също могат да бъдат презасадени.Най-благоприятният период за сеитба на краставици за разсад е второто десетдневие на април. Препоръчително е да сеят семена, които са престояли на тъмно и сухо място поне 1 година. За засаждане трябва да вземете отделни контейнери. Третирайте семената. Засаждането на постоянно място трябва да се извърши на възраст 3-4 седмици от момента на поникване.
Добра реколта от краставици може да се получи в почти всеки тип почва в градината (това се отнася за почвата в градината, а не за почвата за засаждане на разсада). Например, ако в градината има глинеста почва, тя може да се разхлаби с пясък и да се направи по-подходяща за растенията. В песъчлива почва краставиците могат да бъдат подпомогнати чрез внасяне на угнил оборски тор, мулчиране, подхранване с билкова инфузия и др.
Накиснете семената на краставиците в това за здрав и силен разсад