Решаваща роля за натрупването на нитрати в растенията играят азотните добавки. За разлика от краставиците или тиквичките, доматите изискват много по-малко азот. В началото на лятото, когато листата се образуват активно, тази култура има най-голяма нужда от азот.
Още: Вашият спатифилум ще изглежда като от каталог – само направете тази смес
Още: Подправката, която предпазва картофите от покълване и гниене през зимата
Със започване на плододаването съдържанието на азот в подхранващите смеси трябва да се намали до минимум. През този период фокусът е най-вече върху калий и фосфор - тези елементи са необходими за образуването, растежа и узряването на плодовете.
След като забележите, че листата започват да стават тъмнозелени на цвят и се появяват дебели издънки, азотът трябва да бъде изключен от подхранването и вместо него да се съсредоточите върху използването на калиево-фосфорен тор.
Поливане на доматите - как е правилно да се прави, за да е обилна реколтата им
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Съставката, която спира натрупването на нитрати в доматите
Има средство, което може да спре натрупването на нитрати в доматите. Това е желязото. То регулира азотния метаболизъм в растенията, ускорява усвояването на този елемент, стимулира образуването на протеини. Пръскането на листата с 1% разтвор на железен сулфат (1 чаена лъжичка на 10 литра вода) ще спаси плодовете.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Но за да се повиши ефективността от обработката с този разтвор, желязото трябва да се трансформира в хелатна форма. Това може да стане, като просто добавите към разтвора, описан по-горе, 1 чаена лъжичка лимонена киселина. Хелатното желязо се усвоява по-добре, тъй като именно в тази форма то е необходимо на растенията. А лимонената киселина поддържа металния йон в разтворимо състояние, докато той влезе в растението.