Засадихте ли краставичките в градината пред дома си? Подобно на доматите, те са сред най-отглежданите зеленчуци от собствениците на парче земя в двора си. Не изискват специални умения, не са особено капризни и трудни за отглеждане, а по отношение на познанията, цялата информация за отглеждането на зеленчука може да бъде открита онлайн и използвана от начинаещите градинари без опит.
Ако не сте ги засадили, не се притеснявайте. Не е късно да го направите. Някои градинари дори умишлено садят през седмица-две до края на юни, за да плододават постепенно и много по-дълго и да се наслаждават градинарите на пресни краставици от градината до есента. Първото засаждане трябва да е при трайно затопляне на почвата на дълбочина около 10 см. до 12 и повече градуси, а разсадът да е с формирани поне 3 същински листа.
След засаждането имат нужда от месец, за да израстат. За да е качествена, здрава и вкусна реколтата, за да е богата тя, през този месец са нужни усилени грижи за насажденията. Освен правилното торене и поливане, не по-малко важна е грижата против заболявания и вредители, изискваща употребата на препарати – пръскане. Първото пръскане на краставици кога се извършва и какво всъщност е важно да знаем, за да е успешно, е сред най-важните теми, с които да се запознаете, ако решите да отглеждате краставици в градината си.
Най-подходящото време за засаждане на краставици в градината
Пръскане на краставиците – какво трябва да знаете и умеете
Първото пръскане на краставиците е съвсем скоро, след като засадите разсада в земята – 4-5 дни по-късно, ако сте пропуснали да обеззаразите семената, от които сте отгледали разсада, тоест ако не се ги обработили с подходящ препарат, предотвратяващ пренасянето на различни инфекции и патогени, а ако не сте пропуснали тази стъпка – веднага, след като се вкоренят – около две седмици след засаждането – е време за първото пръскане на краставиците.
То е обикновено профилактично и е характерно и необходимо не само за краставиците, но и за всички зеленчуци, които отглеждате в градината си. Градинарите с опит сочат, че като превантивна мярка може първото пръскане на краставиците трябва да се извърши след засаждането при образуването на първите листа – в първата фаза от вегетационния период.
Така едва около 14 дни след засаждане на разсада краставици в градината се нуждаете от препарат, който предпазва растенията от най-често срещаните заболявания, оказващи пагубно въздействие на реколтата и съсипващи резултатите от труда ви. Има някои правила, които трябва да съблюдавате, както и съвети, които да спазвате, ако искате резултатите от дейността ви да се увенчаят с успех.
- Не използвайте препарати с мед
Медните препарати задържат развитието на посевите, като по този начин го забавят във времето. Ето защо изборът на препарати след засаждане трябва да бъде внимателен и прецизен, направен след проучване по темата и консултация със специалистите в агроаптеките, кои са най-подходящите и как се използват.
- Не се ограничавайте до един препарат
Краставиците страдат от вредители, патогени, вирусни и бактериални заболявания, като за всяко от тях има препарат. Не е оправдано да очаквате, че ще приключите грижите за краставиците с едно пръскане с един препарат.
При отглеждане на краставици на открито - за какво да внимаваме
- Някои болести не се подават на лечение
Има опасности, от които единствено превантивните мерки могат да ви предпазят. Някои от тези опасности са свързани насекоми, хапващи от листата, в следствие на което се появяват бактериални петна по листата, които дъждът разпространява. Последствията са окапване на листата и оставяне на краставиците на пряка слънчева светлина с всички, свързани с това, пагубни резултати като пожълтяването на краставиците.
И тъй като не е известен препарат за лечение на тези петна, изходът е превантивно да пръскате краставиците против насекоми, за да не се появят петната, неподаващи се на лечение. Необходими са ви пестициди, с които да държите насекомите далеч. Прилагат се сутрин или вечер, никога на обяд, за да действат на насекомите, а не на растенията ви, ако са от вида контактни пестициди, както и в топло време и никога след дъжд, ако избраните пестициди са системни пестициди.
- Погрижете се за превенцията против листни въшки
Огромният брой видове листни въшки, вредите, които нанасят, бързото им размножаване и това, че само за няколко седмици се появяват над 80 поколения, са достатъчни причини да вземете превантивни мерки против листните въшки, за да се радвате на добра реколта в края на сезона. Нямате нужда дори от химия и препарати за целта. Масло от нийм, което пречи на храненето и преглъщането на храна на въшките, е достатъчно добро решение за целта.
Ако се чувствате несигурни по отношение на избора на препарати за растителна защита, винаги може да разчитате на съвет от специализираните магазини, от които ги закупувате.