За да получите добра реколта, ще трябва да сте запознати с тънкостите в отглеждането на това растение и да се постараете да създадете необходимите условия за отглеждане.
Още: Какво да направите, ако разсадът на доматите расте слаб и крехък
Още: Краставиците ще растат по-бързо, ако засадите това до тях
Как да засадите магданоз?
Нужно е да изберете правилното място за садене. Важна роля играе добрата светлина, отсъствието на вятър и ниската поява на подпочвени води. Препоръчително е да се даде предпочитание на рохкава органична и неутрална почва.
Най-оптималното засаждане е на глинести и песъчливо-глинести почви. Глинестата почва може да се облагороди с пясък, а киселата почва може да се подобри с пепел, вар или доломит.
Още: 3 места, на които НЕ може да засадите лук и чесън
Още: Кога е най-подходящото време за пръскане на овощни дървета с мед?
Най-добрите предшественици на мястото са боб, домати, тиквички, зеле, лук, тиква, картофи, краставици. Добри съседи са ягоди, кориандър, грах, копър, боб.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тайната на нашите баби: Как да отгледате едър и сочен лук
Още: Това е идеалното място за пипера в градината - реколтата му ще бъде по-богата отвсякога
По-добре е да подготвите мястото през есента, като добавите пепел, хумус и минерални торове по време на копаене.
Засаждането на семена или разсад трябва да се извърши в последните дни на април, след като пръстта се стопли до 3 градуса над нулата.
6 ползи от магданоза, за които дори не подозирате
Още: Как да си отгледаме мини гербер в саксия
Още: Разсад домати: Триковете, които трябва да знаете
Как да подготвим разсад и каква е технологията на засаждане?
Преди засаждане се препоръчва да покълнат семената от магданоз. За да се случи това, те прекарват три дни в малко количество вода. След това семената се изсушават и се оставят в хладилника.
Охладените семена се засаждат в подхранена почва, навлажняват се. След това контейнерите се покриват, за което можете да използвате филм или стъкло. След това разсадът се оставя на място с температура най-малко 25 градуса над нулата. След появата на първите издънки покривалото се маха, ако е необходимо, се извършва поливане.
Трябва да се засаждат само най-силните разсади. Дългият корен трябва да се отреже с нож и да се напудри с активен въглен.
Кълновете се подреждат в предварително подготвени бразди, поръсват се с пръст и се навлажняват.
7 невероятни ползи от пиенето на чай от магданоз
Какви грижи са нужни за магданоза?
Процедурите за грижа за магданоз включват всички обичайни процеси. Засаждането трябва да бъде правено навреме.
След появата на издънки твърде гъстите насаждения се разреждат. Когато за първи път се появи плевел, той трябва да се отстрани, за да не пречи на развитието на магданоза.
Можете да подрежете стръковете, след като достигнат дължина от 20 см.
Честотата на поливане е около веднъж на всеки 7 дни. Ще се образуват сочни листа, ако поливате насажденията със студена течност в горещо време.
За стимулиране на растежа се използват лопен и компост. Ако магданозът е от семена, тогава трябва да се наторява 2-3 пъти, като се въвеждат микроелементи в почвата.
Отглеждането на магданоз не е тмного трудно. При спазване на всички правила ще може да се постигне богата реколта от вкусни, сочни и здравословни зеленчуци.