Клематисът, често наричан "Кралицата на увивните растения", е растение с ефектни цветове и величествен вид. Това класическо декоративно растение може да направи вашата градина наистина впечатляваща, ако следвате няколко важни съвета за грижа. Разнообразието от видове клематис също е впечатляващо, включително вечнозелен, едър цъфтящ и ранно-къснозрял сорт. Всички те споделят една обща характеристика - лианоподобни издънки, които се издигат нагоре по голите стени, огради и дървета.
Още: Какви особености има при поливане на ягоди
Още: Едно от най-красивите градински цветя, което обожава сянка
Засаждане
Най-доброто време за засаждане на клематис в градината ви е между август и октомври. При изваждане на растението от саксията, бъдете внимателни да не повредите неговите чувствителни корени. Земята в саксията трябва да бъде влажна, и ако е суха, може да поставите саксията в кофа с вода.
Най-добрите катерещи растения за градинска арка: Създайте красота и хармония
Още: Кога е най-добре да засадите краставиците в градината си тази година?
Още: Краставиците и доматите ще растат 2 пъти по-бързо: Рецептата, която трябва да знае всеки градинар
Местоположение
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Безопасна грижа за цветята у дома: Как действа маслото от нийм
Още: Заровете това до ябълката и реколтата няма да има прибиране
Клематисите в природата обичат да се изкачват по дървета и храсти към слънцето. Затова, когато засаждате тези растения в градината си, трябва да имате предвид нуждата им от слънце и сянка. Важно е да се избягва прекомерната топлина в основата на растението. Можете да засадите почвопокривни растения около клематиса, за да осигурите сянка за долната част на растението. Също така можете да използвате стари счупени тухли, камъни или други градински декорации, за да създадете сянка.
Засаждане
За да засадите успешно клематис, започнете с изкопаване на голяма и дълбока дупка. Почвата трябва да бъде влажна и богата на хранителни вещества. Можете да поставите каменни стърготини в долната част на дупката, особено ако почвата е тежка или глинеста, за да предотвратите преовлажняване, което може да нарани корените на растението. След това пълните дупката със смесена почва и внимателно поливате новото си растение.
Още: Билката, която кара краставиците да растат като луди
Още: Само опитните градинари заравят това до крушата, за да е богата реколтата
Това са цветята, които трябва да засадите през есента
Помощ за катерене
Клематисът може да достигне височина до три метра с помощта на своите пипала, които се закачат за дървета, огради и стени. За да му предоставите подходяща опора за катерене, можете да инсталирате пергола или да използвате хоризонтални, и вертикални дървени летви, телени кабели, арки от рози или други структури. Този помощни средства за катерене трябва да се инсталират едновременно със засаждането на растението в градината.
Следвайки тези съвети ще можете да превърнете вашата градина в истински рай за тази градинска кралица с великолепни цветя.