През втората половина на лятото градинарите започват да берат краставици от градината си. Тези зеленчуци плододават изобилно, но не за дълго. Обикновено до края на август плодовете стават малки и безвкусни и просто се изхвърлят. Но това може да се поправи. Ина начин да удължите плододаването на краставиците и да се насладите на домашната реколта дори и през октомври.
Как да удължите плододаването на краставици в градината?
Тези насаждения не обичат нощни студове и студена роса. Ето защо се препоръчва да се покрият храстите в лехите със спанбонд, агрофибър или филм през нощта. За поливане на насажденията през втората половина на август използвайте топла, а не студена вода.
Освен това краставиците ще плододават по-дълго, ако се торят. На етапа на поява на плодове културата се нуждае от азот, бор и фосфор. Добър вариант за поливане на краставици, така че да дават плодове по-дълго, е разтворът на борна киселина.
Какво да направите, ако краставиците цъфтят, но нямат плодове?
Листното подхранване на краставиците ще удължи плододаването за дълго време. Рецептата е следната: 2 килограма стар оборски тор се разтварят в кофа с вода. Добавете 2 супени лъжици калиев хумат. Поливайте краставиците с тази смес веднъж седмично от края на август.
Как да удължите плододаването на краставици в оранжерия?
Краставиците са топлолюбиви култури и не реагират добре на слана. В оранжерии те дават плодове много по-дълго. Важно е обаче стаята да се проветрява само през деня и да се затварят прозорците през нощта.
Болестите също намаляват добива на краставици. Можете да се борите с тях в оранжерия, като опушите помещението с горящ лист с тютюн или пелин. Използвайте този метод, ако листата показват признаци на заболяване.
Не оставяйте растението да старее
Редовното събиране на зеленчуци е необходима част от предотвратяването на стареенето на растенията. Краставицата, както всички живи растения, се стреми да се размножава. Веднага щом спрем да берем краставици, плодовете растат максимално и семената започват да узряват. В случая растението спира да цъфти.
Ако редовно откъсвате плодовете, тогава краставицата няма друг избор, освен да продължи да цъфти и да дава нови плодове.
В разгара на плододаването краставиците трябва да се събират през ден, а за получаване на корнишони или кисели краставички - ежедневно.
Листата на краставицата също постепенно остаряват. В долната част на растението остават листа, които не изпълняват важни функции. След като плодовете, които са най-близо до тези листа вече са откъснати, можете да откъснете и самите листа, без да навредите на растението.
Само 1 чаша мляко и краставиците няма да имат прибиране