Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво се сее в градината през септември?

14 септември 2023, 10:00 часа

Може и да е изненадващо – но, когато започнат да капят пожълтелите есенни листа, за много култури сезонът на засаждане тепърва започва! Какво се сади по това време?

Есенно засаждане в цветните лехи

Луковични култури

Лалета, нарциси, кокичета, ириси. На първо място, в началото на октомври се засаждат луковични цветя: лалета, нарциси, дребнолуковични - мускари, пушкиния, кокичета и др. Оптималното време за засаждане на луковичните китки е следното:

- лалета: септември - началото на октомври

- нарциси: септември-началото на октомври

- зюмбюли: в последните дни на октомври, началото на ноември

- лилии: от края на август - до октомври

- минзухари: септември - началото на октомври

- малки луковици (скил, мускари, пушкиния, хионодокс, кандик, коридалис): септември - началото на октомври

- царски лешник: септември – октомври.

Събиране на семена през есента: Метод, който да използвате

Засаждането за всички луковици е стандартно: под луковицата е полезно да направите подложка от пясък и да я засадите на дълбочина колкото три нейни височини. Ако се случи да засаждате много късно във вече замръзнала земя, малко увеличете дълбочината на засаждане и мулчирайте с дъбови листа отгоре, покрийте с лутрасил (вид пропилен) или смърчови клони.

Трайни насаждения

През септември-октомври все още активно се продават трайни насаждения. Най-добре би било да ги засадите към края на август и първите дни на септември, но през последните години нашите зими станаха такива, че няма да е критично да ги посадите към края на септември и първата десетдневка на октомври. Отгоре е полезно да се мулчират с торф или хумус.

Едногодишни цветя

Ето и едногодишните цветя, които може да се посеят преди зимата: кохия, невен, антирин, алисум, едногодишен мак, ессолция, лупина, кларкия, настурция, летен адонис, обикновена агростема, синя метличина, гипсофила, иберис, гайлардия, лаватера, нигела, космея и др.

Двугодишни цветя

Двугодишни цветни растения, които може да се сеят преди началото на зимата: матиола, карамфил.

Чрез самозасяване се размножават: настурция, невен, петуния (разсадът цъфти само през август-септември), матрикария, карамфил (с времето цветът обаче се променя и смесва, признаците на сорта се губят )

Многогодишни цветя

Многогодишни цветни растения, които може да се засеят и насадят преди зимата: божури, чемерика, коридалис, иглика, флокс, декоративен лук, рудбекия, ехинацея, роза.

Есенно садене в зеленчуковата градина

Чесън и лук

Именно тези две култури селските жители най-често засаждат през есента; чесънът по това време може би е дори по-популярен от лалетата!

Оптималното време за засаждане на лук и чесън е втората половина на септември и първата седмица на октомври. След саденето чесънът трябва да има време да се вкорени, но не и да покълне. За неговото садене изберете най-големите скилидки без признаци на заболяване и гниене.

Засяване на пролетни луковици през ЕСЕНТА за красива цветна градина

Посаждането на чесън се става най-добре, когато температурата на почвата падне до +5°C. Засадете скилидките на разстояние 10 см между тях и 20 см между редовете. Луковиците на кромида (с други думи, арпаджика) посадете в браздички така, че шийката да е на 1,5–2 cm под нивото на почвата. Спазвайте разстояния, както при засаждане на чесън. Мулчирайте с хумус отгоре посадените луковици. Това ще намали изпарението на влагата и ще предпази посадъчния материал по време на есенно-зимните температурни промени.

Моркови, цвекло

Преди началото на зимата можете да засеете такива кореноплодни култури като цвекло и моркови. Принципите на есенна сеитба са еднакви с тези на лятната.

Зелени култури

Също така, преди зимата, според технологията на пролетната сеитба, можете да сеете магданоз, кориандър, копър, киселец и спанак. Най-доброто време за сеитба на зелени култури е периодът, когато температурата на въздуха е стабилна в рамките между +1 и +3°С (общо взето, 5-8 дни преди да замръзне самата почва).

---

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес