Понякога градинарите се сблъскват с появата на гъби в градината им. Защо това се случва и какво може да се направи по въпроса.
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Защо гъбите растат в градината?
Гъбите могат да се появят в лехи или градини, ако наблизо има стари дървета и пънове. Понякога спорите се внасят с тор, използван за торене.
Първоначално гъбите могат да се видят на самия пън, след това започват да се разпространяват около него, след това заселват пукнатините на тротоарните плочи и след това спорите им попадат в местата в градината, където растат култивирани растения.
Отглеждане на гъби в градината: Този метод дава 100% ефективност
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Всъщност опитни градинари са убедени: ако гъбите растат в градината, това означава, че в нея има много органични вещества и хумус.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
В допълнение, появата на мухоморки показва, че почвата има собствен микроклимат, който подобрява плодородието и производителността. Растенията получават хранителни вещества от гъбите, а мицелът също има способността да задържа влагата.
Но гъбите също са сигнал, че почвата в лехите е станала прекалено кисела. За да поправите това, трябва да изкопаете градината и да добавите дървесна пепел: това ще деоксидира почвата и ще се отървете от гъбите.
Как да се отървете от гъбите в градината?
Първата стъпка е да се премахнат „първичните източници“, тоест стари пънове и изгнили останки от дървен материал.
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
Още: Грижа за коледната звезда: Как да я поддържаме красива и пищна
Също така ще трябва да премахнете повърхностния (10-15 см) слой почва и след това да го изкопаете, като добавите пепел или доломит.
Понякога площите с гъби се третират с химикали, солни разтвори, оцетна есенция, вар или смес от бордолезов разтвор, но тези мерки не са от полза за растенията.
По отношение на торенето с пепел поради съдържанието на голямо количество калий и калциев карбонат, тя се използва като калиев тор и за неутрализиране на излишната киселинност на почвата. Може да се използва и за подхранване на чувствителни към хлор култури: малини, ягоди и картофи. Когато засаждате разсад, добавете 2 - 3 супени лъжици пепел в дупката, разбъркайте с пръст и засадете разсада. Когато копаете земята, добавете 250 - 300 грама на квадратен метър.
Полезно е овощните дървета да се торят с пепел в суха или течна форма веднъж на 3-4 години. Пепелта действа по-бързо, когато е напълно разредена във вода в количество от 100 - 150 грама на кофа вода. Допустимото количество добавена пепел веднъж годишно е не повече от 50 - 80 g на 1 квадратен метър.
На леки и песъчливи глинести почви пепелта се добавя за копаене само през пролетта; на тежки почви се прилагат 100-200 гр на квадратен метър през есента и пролетта.
Как да съхраним гъби във фризера?