Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как правилно да подготвите бегониите за зимата

06 ноември 2024, 14:45 часа

С наближаването на зимата много градинари искат да пренесат цветята си на закрито, за да продължат да им се наслаждават през следващите месеци. Бегониите често са проблем за много хора, защото те се различават толкова много по начина, по който растат. Някои бегонии са латентни за зимата, а други нямат период на латентност и продължават да растат и цъфтят през цялата зима. Знаейки каква бегония имате, това може да помогне много за успеха при пренасянето на растенията на закрито за зимата.

Вижте още: 5 цветя, които обичат студа и цъфтят през зимата

Когато внасяте растения на закрито от външна градинска площ, има някои основни неща, които трябва и не трябва да имате предвид. Първият приоритет е да се уверите, че вашите растения са чисти от насекоми или болести, преди да ги приберете за зимата. Условията на закрито са много стресиращи за повечето растения и когато те са в стрес са по-податливи на насекоми и болести. Така че, преди да приберете цветята, трябва да ги огледате добре. Това ще ви спести проблеми по-късно през зимата, когато може да не искате да използвате химикали на закрито.

Растението бегония, независимо от вида, не могат да издържат на ниски температури и изискват подходящи грижи през зимата. Презимуването на бегония не винаги е необходимо в по-топли среди, тъй като зимите обикновено са по-малко сурови. Въпреки това, за да осигурите подходяща грижа за бегонията, трябва да зимуват като стайни растения на закрито

Кога да презимувате бегонии

Процесът на подготовка на растенията за зимата обикновено започва през есента. Нежните видове могат да презимуват на закрито като стайни растения. Други може да бъдат оставени да умрат естествено, преди процесът на съхранение да започне. Да се ​​научите как да презимувате правилно бегониите ще бъде жизненоважно, за да можете да се насладите на любимите си сортове през следващите сезони.

Как да презимувате различни видове бегонии

Има три основни вида бегонии : грудкови, восъчни и листни. Начинът, по който ще презимувате бегонии, ще зависи значително от вида, който се отглежда, така че се уверете, че знаете кой тип имате, преди да продължите напред.

Грудкови бегонии

Грудковата бегония през зимата е сравнително проста. Всяко растение трябва да се остави да умре по естествен път след първата слана. След това изкопайте грудките и отстранете стъблата и листата до короната. Всяка рохкава почва също трябва да се отстрани като подготовка за кратък период на втвърдяване, който продължава приблизително две седмици.

Разстелете бучки бегония върху вестник и ги оставете на слънчево място, докато изсъхнат напълно - около седмица. След като изсъхнат достатъчно, отрежете останалата зеленина и внимателно отърсете излишната пръст.

По това време клубените могат да бъдат преместени в склада. За да предотвратите проблеми с гъбички или брашнеста мана, докато презимувате бегонии, поръсете ги със сяра на прах преди съхранение. Опитните производители предлагат всяка от клубените да се опаковат в картонена кутия или хартиена торба, напълнена с дървени стърготини или вермикулит. Бегониите ще презимуват най-добре на хладно, тъмно и сухо място, оставайки без замръзване през зимата.

Вижте още: Как правилно да се грижите за цикламата, за да оцелее през зимата

Восъчни бегонии

Някои бегонии могат просто да бъдат пренесени на закрито преди настъпването на студеното време за непрекъснат растеж, като например восъчните бегонии. Тъй като тези растения нямат период на латентност, саксиите и контейнерите ще трябва да бъдат преместени вътре, преди да има вероятност от замръзване. Ако са в земята, те могат да бъдат внимателно трансплантирани в контейнери, преди да бъдат пренесени на закрито. Висококачествената смес за саксии ще бъде от съществено значение, тъй като бегониите изискват богата почва с добър дренаж.

Гергана Шумкова
Гергана Шумкова Отговорен редактор
Новините днес