Карфиолът, познат още и като Цветно зеле, е едногодишно тревисто растение от род Зеле на семейство Кръстоцветни. Подобно на своя братовчед броколи, плътно събраните цветчета на карфиола са свързани с дебела сърцевина, често с няколко светли листа около нея.
Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители
Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях
За негова родина се смята източното Средиземноморие, като най-много се отглежда в Европа и Америка. Най-често е бял, но се предлага и в други цветове - лилаво, жълто и оранжево. Независимо от цвета, вкусът е един и същ.
Карфиолът може да бъде предизвикателство за начинаещите градинари, като не е много лесен за отглеждане, защото изисква постоянно ниски температури до 15 градуса. Ако температурите са по-високи, може да образува малки глави с размер на копче – вместо да образува една единствена голяма глава.
5 тайни на богата реколта от карфиол
Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата
Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата
Засаждане на карфиол
Карфиолът има нужда от пълно слънце – 6-8 часа на ден слънчева светлина, като това е едно от основните условия за добра реколта. Липсата на слънчева светлина може да доведе до тънки, дългокраки растения и по-ниски глави. През лятото растенията трябва да се засенчат от горещото слънце, ако е необходимо.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 цветя, които трябва да засадите като разсад през декември
Още: Какво да засадите до розите, за да ги предпазите от вредители?
Друго важно е почвата – тя трябва да е богата на органична материя. Смесете отлежал оборски тор и/или компост в леглото преди засаждане. Като алтернатива, нанесете 5-10-10 тор върху мястото на засаждане. Плодородната почва помага да се предотврати закопчаването на главите и ще подсигури добрата реколта.
Кога да засадите карфиол?
Както вече споменахме, водещи са температурите за образуване на глави. Не трябва да е много топло, така че карфиолът расте най-добре като есенна култура, но може да се отглежда и през пролетта.
Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки
Още: Разсадът, който може да засадите през януари
По-добре е да купувате разсад от карфиол (известен още като „трансплантация“), вместо да го започвате от семена, тъй като карфиолът е доста труден за отглеждане и придирчив откъм условия.
Пролетно засаждане:
- Ако започнете от семена, посейте семена на закрито 4 до 5 седмици преди датата на последната пролетна слана.
- Засадете разсад на открито 2 до 4 седмици преди датата на последната пролетна слана.
Есенно засаждане:
- Засадете есенна култура 6 до 8 седмици преди първата дата на есенната слана, но следете дневните температури да са под 23 градуса.
За добра реколта от царевица - следвайте съветите от опитните градинари
Как да засадите карфиол?
- Посейте семена в редове на разстояние от 8-15 см и на дълбочина до 2 см.
- Поставете растенията на разстояние от 40-60 см.
- Покрийте растенията в началото на пролетта, за да ги защитите от замръзване. Екстремният студ може да спре растежа им.
- Поливайте последователно по време на покълването и растежа. Добавете мулч, за да запазите влагата.