Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как е правилно да се прибира реколтата от краставици?

18 юли 2024, 10:50 часа

Има няколко правила за прибиране на краставици, които определят колко добре и колко дълго ще се съхранява реколтата. Не всички градинари знаят за тях и затова са изненадани, виждайки че дори най-сочните зеленчуци изсъхват толкова бързо.

Още: Това е най-добрият сорт домати - устойчив е на болести и вредители

Още: Картофите няма да покълнат цяла зима, ако сложите този плод до тях

Правила за прибиране на реколтата от краставици

Първо, краставиците не се берат след поливане. Второ, реколтата им не може да се прибира след дъжд или роса. На трето място краставиците не се берат през деня. Счита се, че най-доброто време за прибиране на реколтата е рано сутрин или вечер, след залез слънце.

Дръжката на краставиците трябва да се отреже, а не да се откъсне, тъй като това може да повреди лозите. Реколтата се съхранява на сянка, покрита с чиста кърпа, за да не изсъхнат откъснатите плодове.

Най-добрият тор за сладки и хрупкави краставици е този

Още: 5 безплатни тора, които всеки градинар може да приготви през зимата

Още: Цветята, които цъфтят в градината дори през зимата

Размерът на краставиците зависи от сорта. Реколтата трябва да се прибира поне веднъж на всеки 2-3 дни, в противен случай плодовете ще прераснат. Не оставяйте краставици със семена на храста - те ще презреят и ще отнемат от силата на растението. Също така трябва да запомните, че е безполезно да оставяте хибриди за семена.

Грижи за краставиците за богата реколта

За да се удължи плододаването, през август се препоръчва допълнително да се пръскат краставици в оранжерии и открита земя върху листата с хранителен разтвор. За да го приготвите ще са ви необходими:

  • 5 литра вода; 
  • калиев перманганат - на върха на чаена лъжичка; 
  • 30 капки йод (мерете с пипета); 
  • чаена лъжичка урея; 
  • щипка борна киселина; половин чаша мляко; 
  • щипка калиев хумат с набор от микроелементи . 

Калиевият перманганат и йодът предпазват от болести. Борната киселина е стимулатор на образуването на плодове. Уреята и хуматът дават тласък на растежа и развитието.

До август се образуват многобройни издънки, а издънките, които вече са дали плод, се превръщат в безполезни листа. Преди лечебно и хранително пръскане е препоръчително да премахнете всички слаби странични издънки от растението и да отрежете листата от растението до долния плодник.

Още: Запомнете ги: Тези растения са като магнит за листните въшки

Още: Разсадът, който може да засадите през януари

Краставичната листна въшка се появява през юли. Този вредител е в състояние да унищожи цяла градинска леха за 1-2 седмици. Ако забележите, че листни въшки или паякообразни акари са се заселили по краставиците, не трябва да се колебаете и да приложите веднага химически препарати.

Отстранете от клоните плодовете, които са достигнали нормален размер. Напръскайте растенията обилно с избрания разтвор. Повторете леченията, ако е необходимо. През август масово се появяват различни заболявания по растенията от краставици; листата се покриват с петна и плака. Болните листа трябва да се откъснат и да се премахнат от градината. Можете да напръскате храстите с биологични препаратим закупени от магазин за препарати за растителна защита.

Билката, от която се приготвя най-добрият тор за краставици

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес