Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да разберете, че на краставиците липсват важни вещества

21 юли 2024, 13:00 часа

За растежа на краставиците са необходими различни микроелементи, включително калий, фосфор, сяра, магнезий и редица други микроелементи. Калият е един от трите основни елемента, необходими за растежа на растенията, заедно с азота и фосфора.

Той играе важна роля в структурата на мембраните на хлоропластите, където протича фотосинтезата. При неговия дефицит се нарушава структурата на мембраните на хлоропластите в растението и това се изразява в пожълтяване и последващо отмиране на листата.

Признаци за недостиг на хранителни вещества по краставици

Външните признаци на недостиг на калий при краставиците включват пожълтяване и умиране на листата. При прилагане на калиеви торове растенията увеличават вегетативната си маса, добива и устойчивостта на вредители.

След поливане на краставиците - ето какво точно трябва да направите

Липсата на микроелементи в краставиците може да се прояви по различни начини. Ето някои симптоми, които могат да показват дефицит на специфични микроелементи:

  • Липса на бор: забавяне на растежа, изкривяване на стъблото, намаляване на броя на цветята и плодовете.
  • Недостиг на желязо: хлороза на листата, жълти петна по листата.
  • Липса на мед: хлороза на листата, увяхване на растенията.
  • Дефицит на манган: хлороза на младите листа, светли петна по листата.
  • Дефицит на молибден: хлороза на листата, забавяне на растежа.
  • Недостиг на цинк: хлороза на листата, забавяне на растежа.

Ако забележите някой от тези симптоми във вашите краставици, препоръчително е да направите тест на почвата и да приложите подходящ тор, ако е необходимо.

Един от начините да набавите ценни хранителни вещества на краставиците е чрез торене с народни средства. 

Един от ефективните торове, които можете да приготвите у дома, е тор на основата на хлебна мая. Една опаковка прясна или суха мая се разтваря в 10 литра вода, като се разбърква веднъж дневно и се оставя за три дни на топло място. Най-добре е този тор да се прилага след поливане на краставиците, 0,5 литра на храст. Той не само стимулира растежа на плодовете, но и ги предпазва от вредители. Само имайте предвид, че това торене не трябва да се извършва повече от 2-3 пъти на сезон.

Дървесната пепел е също толкова ценен тор за краставици: съдържа всички полезни елементи, от които тази култура се нуждае по време на растежа и образуването на плодове. Има два начина за торене на краставици с пепел.

Суха пепел - тя се поръсва върху почвата под краставиците преди поливане.

Инфузия на пепел - за да я приготвите, трябва да смесите пепелта с вода и да оставите за 2 седмици. Към 1 литър вода трябва да добавите 2-3 супени лъжици пепел.

Всяко от тези торове може да се прилага 5-6 пъти на сезон. Разходната норма на инфузията е 0,5 литра на храст.

Торенео на краставици с хляб е отлична алтернатива на торовете с дрожди. За да приготвите тор от хляб за листно приложение, накиснете един хляб в кофа с вода и оставете за една нощ. На сутринта намачкайте хляба и добавете 10 ml йод в съда. След това получената маса се разрежда с вода - 1 литър тор на 10 литра вода и се поръсва върху краставиците.

Ако оставите хляба за една седмица в покрита кофа и на топло място, ще получите мощен тор за кореново подхранване. За приготвянето му може да използвате стари кори хляб, взети в произволно количество. За поливане на краставици този тор се разрежда с вода в съотношение 1:3. Един храст трябва да се подхрани с 0,5 литра от този тор.

Можете да поливате краставици с този тор веднъж на всеки пет дни. Трябва да започнете торенето, когато краставиците започнат да образуват плодове. Можете да продължите с торенето до самия край на плододаването.

6 причини за ядете краставици в жегата

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес