Магданозът е един от най-често отглежданите зеленчуци в градината. В кулинарията можем да използваме както корена, така и листата на това растение. Оказва се, че можете да започнете да сеете магданоз още през януари, за да се радвате на пролетна реколта. Как трябва да се засява магданозът и кои сортове могат да се използват за целта? Днес ще ви споделим!
Засяване на магданоз през януари
Тази година зимата определено не е от най-студените. Въпреки обилните снеговалежи, в някои региони на България температурите достигат дори 5-6 градуса по Целзий. Оказва се, че такова време е благоприятно за сеитба на магданоз. Много градинари решават да сеят този зеленчук още през първия месец на година. Това се дължи на факта, че магданозът отнема много време, за да покълне и също така изисква много влага за този процес.
Още: Как да изберете добри семена за зеленчуци, така че да имате успешна реколта?
През зимата почвата е много по-влажна, особено ако времето е било благосклонно и снежно. Освен това водата не се изпарява от почвата, както се случва през по-топлите и слънчеви месеци. По този начин на семената са осигурени най-добрите условия за покълване. Това означава, че сеитбата на магданоз през януари може да доведе до поникване на растенията още през пролетта.
Засяване на магданоз през зимата
Засяването на магданоз през зимата трябва да се извършва в малко по-топъл ден. Що се отнася до местоположението, семената могат да се поставят както в земята, така и в оранжерии (неотопляеми) или тунели от фолио. Важно е, че преди да сеете магданоз през януари, да не накисвате семената, за да ускорите покълването. Струва си да запомните и други важни елементи, като подходяща почва и дълбочина на засяване.
Още: Най-доброто време за разсад: Кога да сеем домати, пипер и краставици?
1. Земята
Семената от магданоз се поставят най-добре в добре дренирана почва, богата на органични вещества. Оптималното pH на почвата е приблизително 6-6,5. Важно е, че преди да сеете магданоз, да поръсите почвата с базалтово брашно.
2. Дълбочина на засяване
При сеитбата на магданоза е много важно да се внимава за дълбочината на засяване. Поставянето на семена твърде дълбоко може да доведе до по-слаб разсад или забавено поникване. Най-добре е растенията да се засяват на дълбочина около 1 см в редове приблизително през 25-30 см.
Още: Как да подготвите разсада за засаждане в градината - НЕ забравяйте тези правила
3. Предимства
Засяването на магданоз през януари ще гарантира, че семената, поставени във влажна почва, ще имат достатъчно време да набъбнат с вода. Това означава, че когато температурите се повишат и почвата се затопли, има много по-голям шанс за поникване на разсад. Друго предимство е, че магданозът, засят през зимата, не трябва да се полива – почвата е достатъчно влажна по това време.
Сортове магданоз за зимна сеитба
Още: Лекар: Кой НЕ трябва да яде магданоз и кориандър
Струва си да знаете, че всички видове магданоз са подходящи за зимна сеитба. Засяването на някои видове от тези растения обаче може да бъде по-успешно. Това се отнася специално за ранните сортове като магданоз Комун или листен магданоз.
Интересното е, че магданозът не е единственото растение, което може да се засява в земята през януари. Тогава много градинари решават да сеят моркови.
Магданозът вирее почти през цялата година. Как и какви сортове да отглеждаме?