Идеалният пролетен тор за гроздето е този

24 април 2024, 07:15 часа

Всеки градинар знае, че за да получи добра реколта от плодове и зеленчуци в градината, е необходимо да тори насажданията редовно. Но въпреки това много градинари пренебрегват торенето на гроздето, а това не е правилно.

Още: Честа грешка: Как правилно да подрежете орхидеята

Още: Засадете това до розите, за да станат по-силни

Ако искате да получите сочни и вкусни плодове от грозде, трябва да отделите много време в грижата за лозата. И важна част от тази грижа е навременното и правилно правилно торене.

Как да подхраним гроздето през пролетта?

Първото подхранване на лозята през пролетта трябва да се извърши още преди пъпките да набъбнат на растението. След това трябва да използвате азотни продукти. За целта можете да вземете 20 грама селитра или 10 грама урея и да ги разредите в 10 литра вода. Именно тези вещества ще дадат най-мощният тласък за набора от зелена маса върху гроздето.

Най-добрият домашен тор, с който реколтата на гроздето ще е 2 пъти по-богата

Още: Как да засадите сладки картофи, така че да имате богата реколта

Още: Какво трябва да знаем за торенето при засаждане на картофи

Много често се използва друга смес за пролетно торене, която включва:

  • 2 супени лъжици суперфосфат;
  • 1 чаена лъжичка калиев сулфат;
  • 1 супена лъжица амониев нитрат.

Веществата трябва да се разбъркат добре и да се разпределят между храстите, след което площта да се напои добре.

Опитните лозари прилагат и листно подхранване на гроздето. В този случай трябва да приготвите разтвор чрез смесване на 1 грам железен сулфат, 15 грама борна киселина, 20 грама лимонена киселина и 40 грама карбонид. С тази смес трябва да се пръска гроздето.

Пепелта също е добра за тор - тя не само ще помогне на растението да расте и да се развие, но и може да изплаши гъбичките. За да използвате тази добавка, трябва да разредите килограм пепел в три кофи вода.

Още: Как се засажда розмарин само от клонче

Още: Как се прави засаждане на лози с парафин

Разтворът трябва да се настоява в продължение на три дни, след което да се добавят още 10 литра вода към него и да се полива гроздето в корена.

Поливане и торене

Пролетното обилно поливане е необходимо за растенията веднага след пробуждането им след зимата, ако лозето се намира на високо и сухо място. Полива се обилно до навлажняване на дълбоките слоеве на почвата. Храстите се поливат всяка седмица до началото на цъфтежа.

Поливането се комбинира с торене:

  • преди да премахнете покритието, под всеки храст се изсипват 10 литра хранителен разтвор: 10 гр амониев нитрат, 5 гр калиеви торове, 20 гр суперфосфат се добавят към кофа с вода;
  • в началото на вегетационния период се добавят допълнителни органични торове по време на дълбоко разкопаване - компост, тор;
  • до момента на пъпкуване храстите се торят отново, калиево-фосфорните торове се разреждат в кофа с вода в количество 40-60 гр.

Допълнително могат да се извършват листни третирания, ако растенията имат дефицит на микроелементи.

Гроздето ще бъде по-сладко от мед, ако направите това през пролетта

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес