Когато вашите краставици започнат да цъфтят в оранжерия, подхранвайте всяка седмица с тор с високо съдържание на поташ, като например течна храна за домати. Трябва да знаете, че краставиците носят женски и мъжки цветя, като градинарите съветват да премахнете мъжките цветя, за да имат по-добър вкус краставиците.
За да насърчите образуването на странични издънки, трябва да прищипете нарастващия връх. След като плодовете започнат да се развиват, прищипете върха на всяка цъфтяща странична издънка.
Сортовете и в оранжерия и на открито се нуждаят от обилно поливане, за да се поддръжа почвата влажна. Не отстранявайте мъжките цветове на сортовете краставици на открито – цветовете се опрашват от насекоми, така че са необходими и мъжки, и женски цветове.
Най-добрата грижа за КРАСТАВИЦИТЕ след засаждане
Поливане
Краставиците имат нужда от 2,5 см вода всяка седмица, като може да увеличите поливането след цъфтеж. Растението е капризно, така че е добре да поливате по график. Непостоянната влага може доста бързо да причини проблеми с вашите плодове от краставици.
Градинарите съветват да поливате краставиците чрез капково напояване, при което почвата да се поддръжа непрекъснато влажна, или чрез маркуч. Ако изберете маркуч за накисване, поставете маркуча близо до основата и поливайте по график.
Правилно поливане на краставиците, за да се радвате на вкусна и хрупкава реколта
Събиране на реколтата
12 седмици след сеитбата на краставиците те ще са готови за бране. Колкото повече краставици берете, толкова повече ще произведе растението. Видовете на открито ще дадат реколта до септември, докато оранжерийните видове могат да плододават през октомври.
Не оставяйте краставиците дълго време на растението, защото могат да влошат вкуса си. Берете ги рано сутрин, когато е хладно.