Крушовидни краставици, тънки в средата, изкривени, рязко стеснени към върха - това е следствие от неправилна грижа за растенията.
Формата на този зеленчук е важна не само от естетическа гледна точка. Дори за домашно консервиране правите краставици са по-предпочитани. Но не става дума само за естетика. Деформираната краставица винаги е с по-лоши вкусови качества от правия си аналог.
Защо краставиците се деформират?
Деформацията на плодовете на краставицата може да възникне по различни причини. Една от основните причини е липсата на влага в почвата. Ако растението изпитва недостиг на вода, то започва да я пести, насочвайки я към най-важните органи - листата и корените.
Билката, която е най-добрият тор за краставиците
В същото време плодовете получават по-малко влага, което води до тяхното изсъхване и деформация. Друга причина може да бъде неправилното формиране на храста. Ако на растението останат твърде много издънки и листа, те започват да се конкурират за светлина и хранителни вещества. В резултат на това плодовете не получават достатъчно храна и могат да се изкривят.
"Крушовидната форма показва липса на калиеви торове. И ако върхът стане остър и пожълтява, това означава, че е необходимо спешно да се натори с азот“, коментира руският градинар Дмитрий Иванченко.
Също така деформацията на плодовете може да бъде причинена от болести или неприятели. Например вирусът на краставичната мозайка причинява жълти петна по листата и изкривени плодове. А паякообразният акар изсмуква сока от листата, което също води до деформация на плодовете.
Но най-честата причина е неправилното поливане. Краставиците се нуждаят от влага, особено спешно през периода на плододаване. Ако поливате растенията рядко и обилно, водата бързо навлиза дълбоко в почвата и корените нямат време да я абсорбират. В резултат на това плодовете не получават достатъчно влага и започват да се деформират. Затова е по-добре растенията да се поливат умерено, но веднъж на всеки два до три дни.
С каква вода се поливат краставиците?