Зюмбюлите са едни от най-красивите и любими с аромата си цветя, но по-неопитните градинари могат да изпитат притеснение от отглеждането им. С тези съвети ще се почувствате по-сигурни и ще можете да поддържате любимото цвете живо по-дълго време.
Как да се грижим за лалетата и зюмбюлите?
Препоръката на цветарите е да ги засадите през ранната есен, за да им дадете достатъчно време да развият здрава коренова система преди зимата. Също така ако ще ги садите навън, трябва да е на подходящо място. Това би било северната част на градината на слънцете или на полусянка в южната част.
Подгответе добре почвата за засаждането им, като я смесите с достатъчно органична тор. Луковиците трябва да се засадят с плоската част надолу, а разстоянието между тях да е 7-8 см, като дълбочината е около 15 см. В случай, че зюмбюлите са на открито, а мястото, където живеете, е с по-сурова зима, мулчирайте луковиците. Само така ще ги съхраните.
Някои от тях ще станат с толкова кичест цвят, че ще им трябват колчета да ги подпират и да не се пречупят. Иначе ще натежат и ще се наклонят. Щом започнат да прецъфтяват, отрежете цветоносното стъбло, но оставете листата, докато не пожълтеят сами и то изцяло. Така ще са в отлична форма за дълги години напред.
Не се притеснявайте ако с годините стъблото става по-слабо, това е нормално за зюмбюлите гледани навън.
Как е правилно да се поливат ЗЮМБЮЛИТЕ? Всеки градинар трябва да го знае!
Ако пък искате да си ги гледате вкъщи, просто запазете няколко луковици и ги подложете на форсиране, за да си имате цъфнали зюмбюли у дома. В стъклена чаша корените на цветята ще се развиват във вода. Можете да ги засадите и в обикновена саксия, но трябва да са много надълбоко в нея. Това значи, че тя трябва да е доста по-обемна. Когато прецъфтят, повтаряте процедурата. След като и листата изсъхнат наплъно, отрязвате ги, вадите луковицата, почиствате от почва и прибирате на тъмно и хладно до следващия сезон.