Кухненските остатъци създават много отпадъци, но много храни могат да бъдат добавени във вашата градина вместо в кошчето. „Хранителните отпадъци са огромен принос за изменението на климата – в световен мащаб ние изхвърляме около една трета от храната си“, обяснява Майкъл Карапетян, лидер на кампанията Great Global Cleanup. „Когато компостирате, вие правите услуга на планетата, защото заменяте важни хранителни вещества, като азот и въглерод, директно обратно в почвата, вместо да запълвате депата за отпадъци.“
Експерти по градинарство и компостиране предлагат съвети за най-добрите храни, които да добавите към градината си. От кори от плодове до яйчени черупки, това са някои кухненски отпадъци, които можете да добавите към местата си за отглеждане, за да обогатите почвата, като същевременно намалите отпадъците.
5 остатъци от храна, които да добавите в градината
Черупки от яйца
Яйчените черупки са обичаен хранителен продукт, който можете да хвърляте в градината си. „Натрошените яйчени черупки добавят калций към почвата, като помагат за растежа на растенията и предотвратяват гниенето в края на цветовете на доматите“, казва Майкъл Кларк - градинар. За да добавите черупки от яйца към градината си, натрошете черупките и ги поръсете върху почвата. Можете също да използвате изплакнати яйчени черупки като малки сеялки за семена и разсад.
Още: Как да разберете дали дърветата и храстите ви са мъртви след тежка зима: 5 лесни начина
Цитрусови кори
Цитрусовите кори са друг елемент, който можете да добавите към градината си. Корите от цитрусови плодове като портокали и лимони добавят хранителни вещества към почвата. „Портокаловите кори съдържат много азот“, казва Карапетян. „По принцип, докато се разлагат, те освобождават хранителните си вещества – много по-добре, отколкото да отидат на депото!“ Силно ароматизираните кори също предлагат естествено възпиращо средство срещу обикновени градински вредители като мравки и листни въшки.
Бананови кори
Банановите кори са друг кухненски остатък, който обогатява почвата с основни хранителни вещества за растежа на растенията. „Банановите кори всъщност съдържат калций, който насърчава растежа на корените, магнезий, от който растенията се нуждаят за фотосинтеза, и калий, който им помага да останат жизнени“, обяснява Карапетян. За да добавите бананови кори към градината си, нарежете корите и ги вкопайте в почвата около вашите растения.
Още: Не чакайте до пролетта: Засадете ТЕЗИ 12 зеленчука още през февруари
Зеленчукови отпадъци
Ако готвите със зеленчуци, можете да използвате остатъците във вашата градина. „Обелките от картофи, моркови, краставици и остатъците от зеленчуци от целина, маруля или билки са чудесни за градината, тъй като се разграждат бързо в компоста и са богати на хранителни вещества като калий и фосфор“, казва Кларк. За да добавите зеленчукови остатъци към градината си, изкопайте плитък изкоп и заровете парчетата зеленчуци.
Утайка от кафе
Утайката от кафе е друг обичаен предмет от домакинството, който можете да хвърлите в градината си. „Кафето е богат източник на азот за растенията, както на закрито, така и на открито“, казва Карапетян. „Навън поръсете старата утайка от кафе около растенията си, като старата утайка я обработите в мулча, така че да не е огромна купчина утайка от кафе.“ Според Карапетян, утайката от кафе всъщност е повече или по-малко с неутрално рН, така че е добре да се поставя около повечето растения - просто избягвайте тези, които обичат алкалността като средиземноморските билки и не прекалявайте!
Още: 11 зимни цветя, които ще превърнат градината ви в рай дори в най-студените дни
Използването на кухненски остатъци в градината е лесен и ефективен начин да намалите хранителните отпадъци, като същевременно обогатите почвата с ценни хранителни вещества. Черупките от яйца, цитрусовите кори, банановите кори, зеленчуковите остатъци и утайката от кафе не само намаляват количеството отпадъци, изпращани на депата, но и допринасят за създаването на по-здравословна градинска среда. Въвеждането на тези практики в ежедневието ви помага да се грижите за природата, докато създавате плодородна и устойчива градина. Малките стъпки, които правим у дома, могат да имат голямо значение за опазването на околната среда.
Още: 7 мита за разсада, на които всеки градинар трябва да спре да вярва