Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5 грешки, които са фатални за разсада през февруари

12 февруари 2025, 14:53 часа

Експертите на списание Gardeners' World предупреждават, че дори незначителни грешки през февруари могат да доведат до смърт на младия разсад. Те споделят, че февруарските разсади са като новородени: изискват внимание към детайлите, които много хора не осъзнават. Ето пет скрити грешки, които са пагубни за разсада по това време.

Грешка номер едно: преполиване

Корените на растенията дишат, те не плуват. Преполиването през февруари е основният враг на разсада. Мократа почва в съчетание със слаба светлина и ниски температури ще насърчи гниенето. Почвата трябва да изсъхне на дълбочина 1 см, преди да се полее отново. Учени от университета Вагенинген потвърждават, че прекомерното поливане намалява наличността на кислород, което е от решаващо значение за развитието на кореновата система.

Засаждане на разсад: Какви зеленчуци и цветя да засадите през февруари

Грешка втора: поставяне на разсада на южния прозорец

Февруарското слънце е измамно. Много хора поставят разсад на южните прозорци, забравяйки, че кратките дневни часове изискват допълнително осветление. Фитолампите не са прищявка, а необходимост. Изданието препоръчва използването на LED панели със спектър от 400-500 nm за симулиране на естествена светлина. Без допълнително осветление стъблата се разтягат и стават крехки.

Грешка номер три: топлината като враг

Топлината от радиатора убива повече кълнове от студа. Оптималната температура за повечето култури е 18-20°C през деня и 16°C през нощта. Прегряването ускорява метаболизма на растенията, но при липса на светлина води до изтощение. 

Експерт: Това е най-лесният начин за засаждане на разсад на домати и пипер

Грешка номер четири: ранно пикиране

Желанието за пикиране на разсад веднага след покълването е фатално. Пикирането се извършва само когато се появят 2-3 истински листа. Ранната намеса травмира корените, забавяйки растежа за 2-3 седмици.

Проучване, публикувано в Journal of Horticultural Science, доказва, че засадените навреме растения са с 30% по-устойчиви на болести.

Грешка номер пет: невидими врагове

Паякообразните акари и черният крак атакуват дори разсада. Влажността и топлината под фолиото са рай за микроорганизмите. Превенцията е ключът. Пръскането със слаб разтвор на калиев перманганат веднъж седмично намалява рисковете.

В какво НЕ трябва да се засажда разсад?

Отглеждане на разсад - какво още трябва да знаят градинарите

За отглеждане на разсад сеитбата се извършва в началото на пролетта, през февруари-март. Засяване в топла оранжерия - в средата или края на април, в зависимост от времето. За сеитба можете да използвате плоски керамични саксии, сандъчета, специални еднократни торфени саксии. Във всеки контейнер е необходимо да има дренажен отвор. Съдовете трябва да се измият, дори току-що да са купени от магазина. В деня преди сеитбата почвата се полива.

По правило семената съдържат първичен запас от хранителни вещества, необходими за началния етап на растеж, така че е най-добре да използвате компост с добавяне на торф и пясък за отглеждане на разсад.

Почвата трябва бързо да отвежда водата. Преди сеитба почвата се уплътнява леко с длан или друг плосък предмет. Трябва да остане 1 см до върха на контейнера, който се навлажнява отново.

Как се използва йод при отглеждане на разсад?

 

Семената се разпръскват по повърхността на почвата. Можете да направите бразди с линийка (леко притискайки ръба й в почвата) и да засеете семената на редове. Можете да смесите семената с малко количество нишесте или креда преди сеитба, така че да се виждат на тъмната почва. Този тип сеитба ще помогне да се избегне гъста сеитба. След това големите семена се покриват с равномерен тънък слой почва.

Много дребните семена (агератум, бегония, лобелия, петуния, тученица) се смесват с пясък 1:10 преди сеитбата и не се покриват с пръст след сеитбата.

За покълване семената изискват влажна среда с достъп на въздух. При такива условия семената абсорбират вода (набъбват), започват да дишат, в тях се активират биохимични реакции и след определено време покълват. Повечето едногодишни цветни култури поникват в рамките на 10-14 дни.

Кои семена НЕ трябва да се накисват преди засаждане

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес